A jövő év elejétől változások lesznek a szociális segélyezés rendszerében: a rendszeres szociális segélyt összekötik a közcélú foglalkoztatással, előtérbe helyezik a munkára ösztönzést és emelik a családi pótlékot
Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter budapesti sajtótájékoztatóján elmondta, a rendszeres szociális segély esetében az önkormányzat akkor is lehívhatja a segély összegét, ha a támogatottat foglalkoztatja és számára munkabért fizet. Ezzel kapcsolatosan a miniszter kitért arra, hogy a közcélú munkát végzők, amennyiben munkabérük nem éri el a korábbi segély összegét, a különbözetet segélyként kapják meg.
A legrászorultabb, mintegy hétezer család esetében kötelező és célzott közmunkaprogramot indítanak, valamint a gyermekes családoknál a rendszeres szociális segély meghatározott hányada természetbeni juttatásként is nyújtható lesz.
"Átjárhatóvá tesszük a segélykasszát és a közcélú foglalkoztatásra szánt közcélú pénzeket, ami annyit jelent, hogy a ma segélyben részesülők a közcélú munkán keresztül, a közcélú munkavégzés béreként fogják megkapni a nekik szánt támogatásokat" - foglalta össze az új segélyezési rendszer lényegét Kiss Péter.
A családi pótlék emeléséről szólva a politikus elmondta, összege január 1-jétől 6,2 százalékkal emelkedik, a juttatást először februárban kapják meg a családok. A szociális tárca vezetője arról is tájékoztatott, hogy a lakásfenntartási támogatásban részesülők is igényelhetik az előfizetős villany- és gázfogyasztásmérő készülékeket.
Egy, a szociális gázár-kompenzációt érintő kérdésre válaszolva a miniszter hangsúlyozta, tömbtarifák helyett rászorultság elvű támogatást szeretnének, mellyel "a társadalom alsó harmadában élők a lehető legnagyobb támogatásban" részesülnének. A sajtótájékoztatón szóba került a szakképzési és felnőttképzési tárgyú törvények módosítása.
Erről szólva Kiss Péter elmondta, változtatnának a szakiskolai és szakközépiskolai képzésen, és azt sokkal inkább a gazdasági és munkaerő-piaci igények szerint alakítanák át. A munkavállalókat ösztönözzük saját munkavállalóik továbbképzésére, a mikro- és kisvállalkozóknál az elszámolható kötelezettség mértékét növeljük - mondta a miniszter kitérve arra is, hogy úgyszintén növelik a tanulószerződés alapján a tanulónak kötelezően járó juttatás mértékét.
Egy kérdés kapcsán a politikus azt mondta, a fegyveres és rendvédelmi szervek dolgozóira vonatkozó kormánydöntés értelmében a már ma is húsz év szolgálati viszonnyal rendelkezők a jelenlegi feltételek mellett vonulhatnak nyugdíjba.
(MTI)