Változik a gyógyszerfelírás, -támogatás, -forgalmazás rendszere

Belföld - 2006-09-04

A gyógyszergyártói árajánlatok nyilvánossá tétele, a generikus készítmények gyorsított befogadása mellett a gyógyszerfelírás rendjében és egyes vény nélküli készítmények patikán kívül forgalmazásában várhatók változások a jövőben - mondta Kökény Mihály szocialista politikus.

A változtatások egy részét az úgynevezett gyógyszergazdálkodási törvényben rögzítenék. A részletek kidolgozása a szaktárca feladata, és a törvényjavaslatot szándékaik szerint már őszi ülésszakán tárgyalhatná a parlament - mondta az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának elnöke.

 

Az elnök a változások között említette, hogy nyilvánosak lennének a jövőben a gyártói árajánlatok, a lejárt szabadalmi védettségű, generikus készítményeket (amelyek olcsóbbak a originális szereknél) gyorsabb ütemben fogadhatná be az egészségbiztosító a támogatotti körbe, de - mint mondta - egyes szerek ki is kerülhetnek majd ebből a körből.

 

Kökény Mihály elmondása szerint tervezik a gyógyszerfelírás rendjének megváltoztatását is, így a jövőben az orvos ismét írhatna 3-6 hónapra gyógyszert; ennek köszönhetően a betegnek nem kellene havonta elmennie kezelőorvosához, illetve az elképzelések szerint egészségügyi szakdolgozó is érvényesíthetné a receptet, amennyiben a beteg tünetmentes.

 

A patikaalapítással kapcsolatban a bizottsági elnök elmondta: a tervek szerint feloldanák a jelenleg érvényben lévő területi és lakosságszám-korlátozást, valamint azt, hogy gyógyszertár-alapításánál a patikusnak többségi tulajdonosnak kell lennie. Kökény Mihály hozzátette: a "könnyített" gyógyszertár-alapítást kezdetben többletszolgáltatások fejében engedélyeznék, így például hosszabb, vagy hétvégi nyitva tartással üzemelnének a patikák, esetleg házhozszállítás is elképzelhető.

 

A gyógyszertárak engedélyeztetési eljárását az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat hatáskörébe adnák át. A szocialista politikus szerint ezek a változtatások javítják a lakosság gyógyszerhez való jobb hozzájutását, a vény nélkül kapható készítmények esetében pedig árverseny alakulna ki. Az MTI azon kérdésére, hogy tervezik-e megszabni, hogy hol, mely létesítményekben lehet majd egyes vény nélküli készítményeket árusítani, Kökény Mihály azt válaszolta: amennyiben a leendő elárusító hely megfelel a szigorú gyógyszerbiztonsági előírásoknak (megfelelő lakossági tájékoztatás, szakszerű tárolhatóság, elzárt kezelés, eredetigazolás, stb), akkor bárhol lehet majd egyes vény nélküli gyógyszereket forgalmazni.

 

A szakpolitikus hangsúlyozta: a gyógyszertáron kívüli forgalmazás nem minden vény nélküli készítményre vonatkozik, és még a hasonló hatású, recept nélküli gyógyszerek esetében sem minden fajtára. Kökény Mihály összegezve a tervezett változtatásokat, elmondta: átgondolt keresletre, kínálatra ható szabályozókkal kell és lehet változtatni a jelenlegi rendszeren, és változtatni nem azért kell, mert az államháztartási deficit egyik oka a gyógyszerkassza túlköltése, hanem elsősorban azért, mert a gyógyszerfelhasználás pazarló Magyarországon. (forrás: MTI)