Tizenegy kormánypárti ellenszavazat és nyolc ellenzéki támogató voks mellett nem találta általános vitára alkalmasnak szerdán az Országgyűlés Egészségügyi Bizottsága a művi meddővé tétel szabályozását kezdeményező képviselői indítványt.
A javaslatot négy másik ellenzéki képviselővel jegyző Soltész Miklós (KDNP) az ülésen elmondta: azért tartják fontosnak a kérdés rendezését, mert az Alkotmánybíróság tavaly - idén június 30-i hatállyal - megsemmisítette az egészségügyi törvény vonatkozó passzusát, így a jövő hónap első napjától bárki, aki betöltötte 18. életévét, elvégeztetheti magán ezt a beavatkozást. Emlékeztetett arra: a kilenc évvel ezelőtt konszenzussal elfogadott jogszabály 35 éves kor felett, vagy három vér szerinti gyerek megléte esetén tette ezt lehetővé; utalt egyben arra, hogy a beavatkozás után - amelyet a többi hozzászóló ellenzéki képviselőkhöz hasonlóan "csonkításnak" nevezett - lehetetlen visszaállítani az eredeti állapotot.
Mikola István (Fidesz) szerint az az orvos, aki elvégzi ezt a műtétet, a hippokratészi esküvel megy szembe, míg Horváth Zsolt (Fidesz) elavultnak, "kőkorszakinak" nevezte a művi meddővé tételt, mint módszert. Vojnik Mária (MSZP) szerint a parlament felülírná az Alkotmánybíróság döntését, ha elfogadná, hogy csak egészségügyi okokból lehessen végrehajtani a beavatkozást.
Béki Gabriella (SZDSZ), azt mondta: "nem látom a jó megoldást", majd hozzátette, hogy a számok, amelyek szerint családtervezési indokkal 2003 óta évente tíznél kevesebb férfi és néhány száz nő vetette magát alá a beavatkozásnak, azt mutatják, hogy a rendszer jól működött; szavai szerint a legrosszabb az volna, ha teljesen nyitva maradna a kérdés.
Kökény Mihály (MSZP) bizottsági elnök az ülésen arra emlékeztetett, a kérdésben még nem készült kormányzati javaslat, és nem lehet tudni, hogy annak "pontosan milyen lesz a természete".
(MTI)