Megvalósul az ország egyetlen szervezetten működő, egészségügyi és foglalkoztatási rehabilitációs ellátása. Az Egészségügyi Minisztérium döntése értelmében a Mátrai Gyógyintézet a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum részeként működik tovább. Az intézetek integrációjával az ország egyetlen szervezetten működő, egészségügyi és foglalkoztatási rehabilitációs ellátása jöhet létre.
Az egyesülés célja az ellátáshoz való esélyegyenlőség biztosítása, illetve a foglalkoztatási készség javítása az észak-magyarországi és az észak-alföldi régiókban.
Az egészségügyi struktúraváltás alapvető célkitűzése, hogy javítsa a betegellátás minőségét, növelje költség-hatékonyságát és egyben esélyegyenlőséget biztosítson mindenki számára a hozzáféréshez. A Mátrai Gyógyintézetnek (MÁGY) a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumába (DE OEC) történő integrálásával az ország egyetlen szervezetten működő, egészségügyi és foglalkoztatási rehabilitációs ellátása valósulhat meg – tájékoztatott Kecskés Gábor gazdasági igazgató. Ez az észak-magyarországi és az észak-alföldi régiókban különösen fontos, mivel a magas szintű rehabilitációs ellátás nagymértékben hozzájárul a foglalkoztatási készség növeléséhez, ezáltal a hátrányos helyzetű régiók gazdasági fejlődéséhez.
A minisztériumi döntés értelmében a DE OEC és a MÁGY között létrejött integráció célja, hogy jelentősen javítsa az északi régiókban folyó rehabilitációs ellátás és képzés szakmai feltételeit, illetve, hogy mind szélesebb kör férjen hozzá esélyegyenlőséggel a szolgáltatásokhoz. A szervezeti működések összehangolását segíti továbbá az ország első és jelenleg egyetlen rehabilitációs tanszéke is, mely 2007 óta működik a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában.
Az integrációtól az intézmények az alábbiakat várják:
1. A MÁGY pulmonológiai aktív ellátási szintje a DE OEC szakmai háttere révén progresszivitásban emelkedik. Az országban egyedülálló infrastruktúrája, diagnosztikai és terápiás célokra is sokkal szélesebb lakossági kör számára elérhetővé válik.
2. A MÁGY Heves Megyei onko-pulmonológiai centrumi tevékenységével már eddig is látott el megyén kívüli betegeket. Az integráció lehetőséget ad arra is, hogy a daganatos betegek életminősége tovább javuljon. Az onkológiai betegek érdekében tett újabb lépés lehetővé teszi a környező megyék lakosainak is a lakóhelyükhöz közeli, magas szintű ellátást ebben a jelentősen növekvő betegségcsoportban.
3. A MÁGY, mint országos intézet eddig is egyedülálló módon, négy szakterületen (kardiológia, tüdőgyógyászat, belgyógyászat, onkológia) végzett rehabilitációs tevékenységet, mely további két szakterülettel (gyermek, mozgásszervi rehabilitáció) egészül ki. Valamennyi szakterület mögött immár a DE OEC stabil klinikai háttere, valamint Rehabilitációs Tanszéke biztosítja a kimagasló szakmai színvonalat. Ezzel az északi régió lakosai lakóhelyükhöz közel, az országban egyedülálló, magas szintű és komplexitású ellátásban részesülhetnek.
4. DE OEC az integrációval, az eddigi oktatóházi kapcsolatnál gyorsabb és szervezettebb módon juttathatja el a speciális ellátást igénylő betegeit a MÁGY által biztosított lehetőségekhez. Így a betegutak lerövidülnek, az ellátási színvonal egységesebb lesz.
5. A DE OEC graduális és posztgraduális, orvos és szakdolgozó képzéséhez új, sok tekintetben egyedülálló klinikai háttér jön létre, mely a gyakorlati képzést szélesebb szakterületen tudja biztosítani.
A két intézmény között a rehabilitáción túl az aktív ellátásban is szoros az együttműködés, elsősorban a légzőszervi, szív- és érrendszeri, valamint daganatos betegségek gyógyításában.