Dr. Schnitzler József professzorra, a debreceni mellkassebészet atyjára emlékeznek 2008. október 31-én a Debreceni Egyetem Sebészeti Intézetének munkatársai. Az egyetem tanárai, hallgatói és az egykori tanítványok a Méltó emlék a múltnak programsorozat keretében többek között Juha Richárd szobrászművész domborművének felavatásávál tisztelegnek a város és az egyetem kiemelkedő személyisége előtt.
A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma 2008. október 31-én, a Méltó emlék a múltnak program keretében emlékülést tart Dr. Schnitzler József egykori kíváló mellkasszebész tiszteletére. A megemlékezés a professzort ábrázoló dombormű avatásával zárul a Sebészeti Intézet mellkassebészeti osztályának előterében.
Dr. Schnitzler József a magyar és az európai mellkassebészet kiemelkedő alakja volt, munkássága során számos díjban, köztük – első magyar sebészként – Kossuth-díjban is részesült. A szakember Budapestet és Jászberényt követően 1948-ban került a Debreceni Állami Tüdőgyógyintézetbe sebészfőorvosként, kinevezését követően pedig határtalan energiával látott munkához. Egy alagsori kórteremből kialakított műtőben két segédorvossal kezdte meg – különösen nehéz körülmények között – a betegek gyógyítását és vállalta az egyre nehezebb mellkasműtéteket.
1963-ban közreműködésével végezték el Debrecenben az első zárt szívműtétet, majd az első extracorporalis szívműtétet is, ami jelentős mértékben hozzájárult a debreceni szívsebészet kialakulásához.
A professzor nemzetközi elismertsége ellenére szerény, alázatos ember maradt, tanúsítják tanítványai, akiknek a közreműködésével készülhetett el többek között Juha Richárd szobrászművész portrédomborműve egykori tanárukról és példaképükről.