A rendszeres és túlzott alkoholfogyasztás a fiatalok hosszú távú memóriáját is komolyan károsítja - figyelmeztetnek spanyol szakemberek. A kutatók szerint a túlzott alkoholfogyasztás következtében azért romlik az új információk elraktározásának képessége, mert az agytörzsben található és a tanulási, illetve memorizálási folyamatokért felelős hippokampusz, rendkívül érzékeny az alkohol mérgező hatásaival szemben.
Az Alcoholism: Clinical and Experimental Research című szakfolyóiratban megjelent tanulmány 122 spanyol egyetemista bevonásával készült. A 18 és 20 év közötti résztvevőket két csoportra - az alkoholhoz fűződő kapcsolatuk alapján absztinensekre és elkötelezett "nagyivókra" - osztották a szakemberek.
A fiatalokat ezután neuropszichológiai vizsgálatoknak vetették alá, amely során vizuális és szóbeli információkat kellett visszaidézniük. Az alkoholfogyasztók csoportja mindkét feladatban rosszabbul teljesített a nem ivókhoz képest. A tanulmány szerint a gyakori ivászat a hosszú távú memória egyik fajtájaként számon tartott, deklaratív memóriát befolyásolja. "Eredményeink egyértelmű összefüggést mutattak ki a féktelen alkoholfogyasztás és az újonnan kapott verbális információk elraktározásának csökkenő képessége között a fiatal, egészséges egyetemisták esetében" - mondta Maris Parada, a spanyolországi Universidade de Santiago de Compsotela kutatója.
"Ez az összefüggés még az olyan további befolyásoló tényezők figyelembe vételét követően is hangsúlyos volt, mint az intelligencia szint, a neurológiai és pszichopatológiai rendellenességek esettörténete, a kábítószer- használat, vagy a családban előforduló alkoholizmus" - idézte a szakembert a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadása (www.telegraph.co.uk).
Az eredményeknek azért van nagy jelentőségük, mert a mértéktelen alkoholfogyasztás egyre növekvő problémát jelent Nagy-Britanniában és más európai országokban is, különösen a fiatalok és az egyetemisták körében - hangsúlyozták a szakemberek. "Mivel a túlzott alkoholfogyasztás negatív következményei kapcsán elsősorban a közlekedési balesetekre, az erőszakos, vagy viselkedési rendellenességekre irányul a legtöbb figyelem, ezért a társadalomnak és a diákoknak sincsenek kellő ismereteik az ivászat agyműködésre gyakorolt negatív hatásairól" - hangsúlyozta a szakember.