A vérplazma élete ment

Egészségügy - 2008-09-26

Az ország második plazmaferezis centrumát adták át csütörtökön az orvostudományi centrum területén, egy a Gyermekklinika által korábban használt épületben.

 Az ünnepélyes megnyitó kapcsán Illés Béla, a 2005-ben alapított Plazmaferezis Állomás Kht. ügyvezetője elmondta, hogy a Budapesten, a Péterfy Sándor kórházban korábban megnyitott centrum után az országban másodikként a Debreceni Egyetem területén hozták létre az életmentő gyógyszerek készítésére alkalmas szolgáltató centrumot.

A plazmaferezis a véradás egy formája, emberi vérplazma nyerésre szolgáló eljárás, amely plazmakészítmények előállításához szolgál alapanyagul. Ezekből a készítményekből, betegségekben szenvedők számára nélkülözhetetlen, életmentő gyógyszerek készülnek.

Az eljárás során egy speciális, biztonságos készülék segítségével kizárólag a plazma levételére kerül sor, a vér sejtkomponenseit a donor visszakapja.

 

A plazmaferezis  egy teljesen automatizált folyamat. Gépi plazmaferezis technikával történik, ami azt jelenti, hogy steril, zárt körülmények között, a donortól levett vér közvetlenül a véradó ágya mellett működtetett speciális géppel, centrifugálással, majd szűréssel sejtes elemekre és plazmára különül el. A sejtes elemeket a szervezet, ismételt szúrás nélkül visszakapja és csak a plazma az – egy halványsárga színű folyadék, több mint 90 %- a víz, ebben találhatóak azok a fehérjék, amire a gyógyszer gyártáshoz szükség van – amit tovább hasznosítanak.

 

A 90 százalékban vizet tartalmazó plazmából a gödöllői Humán Bioplazma Kft. gyárában készítenek életmentő gyógyszereket a hemofiliában szenvedőknek, a súlyos szeptikus fertőzötteknek, illetve a gyakran vetélő nőknek. Illés Béla azt is elmondta, hogy a 100 millió forintos beruházás során felújították Gyermekklinika egy korábbi épületét, melyben a  12 speciális gépen megfelelő számú donor jelentkezése esetén évente 14-15 ezer liter plazmát vehetnek le a jelentkezőktől.