A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) felmérése szerint a szakdolgozók 67,7 százaléka kért mentességet a kötelező nyugdíjazás szabálya alól. A MESZK a kérelmekkel kapcsolatban országos vizsgálatot végzett. A tizenhárom megyéből és a fővárosból visszaérkezett adatok alapján megállapították, hogy 65 fekvőbeteg-ellátó intézményben az 1478 érintett munkavállaló 67,7 százaléka nyújtott be mentességi kérelmet.
A közleményben beszámoltak arról, hogy Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár a múlt héten látogatást tett a kamaránál. A megbeszélésen Balogh Zoltán kamarai elnök jelezte, hogy az ápolóhiányt tovább súlyosbítja a negyven év munkaviszony után nyugdíjba vonulók kiesése, tetézi a helyzetet a szakdolgozók elvándorlása, amely már a kisebb kórházakat is súlyosan érinti.
A tájékoztatás szerint a megbeszélés során az államtitkár azt valószínűsítette, hogy a március elején induló bértárgyalások várhatóan szeptemberben hoznak eredményt.
A kamara jelezte Szócska Miklósnak, hogy haladéktalanul rendezni kell a védőnői béreket, felülvizsgálatra szorul a gyógyszertári asszisztensek képzése, illetve felhívta a figyelmet az otthoni szakápolás ellehetetlenülésére. A testület szükségesnek tartja a nővérszállók korszerűsítését és a kihasználatlanul álló kórházépületek hasznosítását is.
A tárgyaláson Balogh Zoltán kiemelte, hogy a köztestület kezdeményező, együttműködő szerepre törekszik a kormányzattal. Jelezte továbbá, hogy a MESZK maradéktalanul ellátja a kamarai törvényben előírt feladatait, ugyanakkor szükségük lenne a megállapodás alapján járó állami támogatásra, amelyet 2012-ben nem kaptak meg.
Szócska Miklós - a kamara közlése szerint - ígéretet tett a pénzügyi támogatásra, és kijelentette: a kormány továbbra is nyitott a hasznos javaslatokra.