Elkészült a vastagbélrák európai helyzetét összefoglaló Fehér Könyv, amely a szűrővizsgálatok bővítését és a rákbetegek esélyegyenlőségének megteremtését sürgeti. Európában évente mintegy 450 ezer embernél diagnosztizálnak vastagbélrákot, amely így a leggyakoribb daganatos betegség a kontinensen - hangsúlyozza Eric Van Cutsem, a belgiumi Leuveni Egyetem professzora, az EuropaColon elnevezésű, 21 európai ország vastagbélrákos betegeit összefogó szövetség orvosi igazgatója a tanulmány bevezetőjében.
A vastagbélrák a vastagbél és a végbél daganatainak összefoglaló elnevezése, évente mintegy 230 ezer ember halálát okozza Európában, ezzel a második leggyakoribb rákos halálok. Becslések szerint jelenleg 1,2 millió európai polgár él vastagbélrákkal. A betegség túlélési aránya jelentősen változik az egyes országokban aszerint, hogy milyen kezelési stratégiák állnak rendelkezésre. Korai stádiumban diagnosztizálva 90 százalék fölött van az 5 éves túlélés aránya, míg késői diagnózis esetében a betegek kevesebb mint 10 százaléka van már csak életben 5 év elteltével.
A vastagbélrák gyakoribb a férfiak, mint a nők körében, a páciensek többségénél 50 éves kor felett diagnosztizálják a betegséget. 1998 és 2002 között Európában a vastagbélrák gyakorisága átlagosan 38,5 százezrelék volt a férfiak és 24,6 százezrelék a nők körében, az egyes országok előfordulási arányai között azonban háromszoros különbség is lehet. Az elmúlt években szaporodott a vastagbélrákos esetek száma, az évenkénti növekmény 0,5 százalék volt.
Az EuropaColon honlapján (www.europacolon.com) elérhető Fehér Könyvben közzétett, 38 európai országra vonatkozó, 2002-es rákadatokat magában foglaló grafikon szerint Magyarország a férfiak tekintetében a második az előfordulási listán (mintegy 5600 esettel), míg a halálozási listán az első helyen található (mintegy 3600 halálozással). A nőknél körülbelül 3200 új eset mellett 2100 halálozás történt az adott évben.
A Fehér Könyv sürgeti a vastagbélrák megelőzésére irányuló kutatásokat, köztük annak feltárását, hogy miként lehet közegészségügyi és oktatási programokkal csökkenteni a betegség előfordulását. Minden országban szükség lenne olyan nemzeti rákregiszterre, amely gyűjti és közzéteszi a vastagbélrákos esetekre vonatkozó adatokat.
Az EuropaColon céljai között van, hogy csökkentsék a vastagbélrákos esetek számát, szűréssel korán diagnosztizálják a betegséget, hozzáférhetővé tegyék valamennyi európai polgár számára a legjobb kezelési lehetőségeket és támogassák a területet érintő új, innovatív kutatásokat.