Három új véralvadásgátló is hatásosabb, mint a hagyományos szer

Egészségügy - 2012-04-07

A gyógyszerkutatók folyamatosan dolgoznak, hogy minden betegség kezelésére legyen hatékony készítmény és még mindig sok kórkép van, amelyet megfelelő gyógyszer híján nem tudnak eredményesen meggyógyítani. Most az a ritka helyzet adódott, hogy szinte egyszerre három új készítményt sikerült kidolgozni, melyek az eddigi hagyományos tabletta helyett még hatásosabban és biztonságosabban alkalmasak több súlyos kórkép kezelésére.

A leggyakoribb szívritmuszavar a pitvarremegés, a fibrilláció, amikor a ritmusos összehúzódások helyett a szív szabálytalanul működik.

       A súlyos veszély az, hogy a remegő szívpitvarban megalvadhat a vér és az alvadékból leváló rögök az agyi erekben, vagy bárhol elakadnak és a véráramlást megszüntetik. Az agyi katasztrófák jelentős része ennek a következménye, és ez bénuláshoz vagy halálhoz vezet.

       Pitvarremegésben ezért ad az orvos alvadásgátlót, mert az megakadályozza az alvadék keletkezését. A legismertebb ilyen készítmény az Amerikából eredő warfarin, a világszerte legtöbb beteg ezt, vagy valamelyik változatát szedi. A gond az, hogy sokféle más gyógyszerrel, sőt élelmiszerrel kerülhet kölcsönhatásba, ezért a véralvadás mértékének rendszeres ellenőrzésére, vérvétellel járó laboratóriumi vizsgálatra van szükség.

       A gyógyszeripar már sok éve keresett előnyösebb alvadásgátlót és most három, a warfarinnal összehasonlítva hatásosabb és kényelmesebben alkalmazható szert sikerült előállítani. Amitava Banerjee vezetésével a részletes és pontos dán egészségügyi nyilvántartás adatainak földolgozásával összemérték a warfarin és az új készítmények használatának értékét. A cikket a Thrombosis and Haemostasis közölte.

       A dabigatran, rivaroxaban és az apixaban más-más hatásmóddal, de ugyanazt a hatást biztosítja, mint a hagyományos kezelés, sőt éppen a nagy kockázatú betegek esetében hatékonyabbak és biztonságosabbak, mint a régi szer. Az új gyógyszerek óriási előnyét éppen a betegek érzik, mert nincs szükség átlag havonta a véralvadás laboratóriumi ellenőrzésére és a gyógyszer adagjának változtatgatására.

    Az új készítményekre áttérés legfőbb gondja, hogy többe kerülnek, mint a régi és a biztosítók egyelőre nehezen vállalják a megnövekedett költségeket.