Hatalmas előrelépést jelenthet a multiparametrikus - több paraméterre kiterjedő - MRI-vizsgálat a prosztatarák pontosabb felismerésében - állítják brit szakemberek, akik szerint a módszer csaknem kétszer annyi rosszindulatú daganat felismerését teszi lehetővé.
A prosztatarák a leggyakoribb daganattípus a brit férfiak körében, a jelenlegi szűrési eljárások azonban korántsem tökéletesek - írja a BBC News.
Amennyiben a vérvizsgálat magas PSA - prosztata specifikus antigén - szintet mutat, ami a betegség jelenlétére utalhat, a szakemberek prosztata biopsziát végeznek a tumor igazolására.
A biopszia során azonban véletlenszerűen vesznek mintákat a prosztata adott régióiból, vagyis előfordulhat, hogy nem veszik észre a daganatot, nem észlelik, hogy az rosszindulatú, vagy olyan mellékhatások jelentkeznek, mint a vérzés, komoly fertőzés vagy merevedési zavarok.
A mostani vizsgálat tizenegy nagy-britanniai kórház bevonásával készült. Az intézményekben multiparametrikus MRI-vizsgálatot hajtottak végre azokon a férfiakon, akiknek magas volt a PSA-szintje.
A The Lancet című folyóiratban közölt eredmények szerint az MRI-vizsgálatnak köszönhetően a részt vevő 576 férfi 27 százalékánál egyáltalán nem volt szükség biopsziára.
A rosszindulatú daganatok felismerésében 93 százalékos hatékonysággal működött az MRI-vizsgálat eredményeire épülő célzott, és mindössze 48 százalékos hatékonysággal a véletlenszerűen végzett biopszia.
A tanulmányt a brit Medical Research Council klinikai vizsgálatokért felelős egysége által vezette.
A brit Egészség és Klinikai Kiválóság Nemzeti Intézete (The National Institute for Health and Care Excellence) pedig már meg is kezdte az eredmények költséghatékonysági szempontból való kiértékelését.