Huszonöt évvel ezelőtt végezték el az első veseátültetést a debreceni 1. számú belgyógyászati klinikán, ebből az alkalomból tudományos ülést rendeztek pénteken a Debreceni Akadémiai Bizottság (DAB) székházában.
Asztalos László nyugalmazott főorvos, aki 1991. június 27-én hajtotta végre az első kadáver donoros (halott szervét felhasználó) veseátültetést és 2013-ig vezette a helyi transzplantációs tanszéket, felidézte: az 1980-as években emelkedett a veseelégtelenségben szenvedő betegek száma, s ezzel nőtt a vesepótló kezelések és a transzplantáció iránti igény.
Vezetésével 2013-ig több mint nyolcszáz ilyen beavatkozást végeztek el, s 2010 márciusában megtörtént az első élő donoros veseátültetés is Debrecenben - ismertette a főorvos.
Nemes Balázs, a tanszék jelenlegi vezetője elmondta: tavaly 62 volt, az idén várhatóan 50 veseátültetés lesz a debreceni klinikán, s jövő tavasszal, az ezredik vesetranszplantációt követően nemzetközi tudományos ülés keretében értékelik majd a szervátültetés hazai és külföldi helyzetét.
Magyarországon egyébként - tette hozzá - évente összesen 350 veseátültetést végeznek el, az általános várakozási idő három és fél év - tette hozzá az MTI érdeklődésére.
Damjanovich László egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem (DE) sebészeti intézetének igazgatója kiemelte, hogy az Auguszta klinikai tömbben, a szívsebészet mellett két új transzplantációs műtőt alakítottak ki, a betegek kezelését pedig korszerű körülmények között négy dializáló állomáson, egyágyas kórtermekben végzik.