JAVULÓ VÍZBIZTONSÁG 

Egészségügy - 2009-11-12

Papír helyett informatikai rendszer. Európai Uniós támogatással alakít ki informatikai rendszert az ÁNTSZ a humán vízhasználat felügyeletére. A jelenlegi rendszer működtetése ugyanis kis hatékonyságú, sok munkát igényel és nehezen koordinálható: a vizek biztonsági és minőségi információi korszerűtlen módon, még mindig hagyományos, papíralapú jelentéseken kerülnek a végrehajtásért felelős szervezetekhez.

Dr Kádár Mihály az ÁNTSZ vízmikrobiológiai főosztályvezetője örül az új technikának, hiszen gyorsabban tudják ellenőrizni a vizek minőségét, ezáltal kisebb a valószínűsége, hogy használatra alkalmatlan vízzel érintkezünk és a nyilvánosság tájékoztatása is egyszerűbb lesz.

 

 

"A KEOP pályázati rendszerben adott be az Országos Tiszti Főorvosi Hivatal egy pályázatot, az úgynevezett humán felhasználású vizek minőségi és felügyeleti rendszerének a létrehozására, ami azt takarja, hogy az összes ilyen víz, ami emberekkel érintkezik, tehát ivóvíz, fürdővizek, mind medencés, mind természetes fürdővizek, ásványvizek, gyógyvizek, ezek, ezekről minden szükséges információ rendelkezésre álljon és a lehető leggyorsabban minősítés rendelkezésre álljon. "

 

Az új rendszer össze fogja kapcsolni az adatok keletkezésétől kezdve az adatok végső feldolgozásáig és kiértékeléséig egy rendszerbe az összes vonatkozó vízminősgi információt. Sőt, még a környezetvédelem kapcsolódó rendszereivel is össze leszünk kötve. Tehát, például, mondjuk a környezetvédelmi rendszerben keletkező kútvíz minőségi adatok és a kútnyilvántartási adatok is rendelkezésre fognak állni.

 

A program magában foglalja az ország egész területét, vagyis 7 régiót, 174 kistérséget, 3152 települést és 179 önálló vízellátású településrészt. A projekt eredményeit egyrészt az ÁNTSZ saját portálján, de elsődlegesen a kormányzati portálon teszi közzé, ami által a közigazgatás tartalomszolgáltatási köre jelentősen bővül.

Forrás:freepress