A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában már több mint tíz éve állítják elő az ún. FDG radiogyógyszert, amely a daganatos megbetegedések pozitron emissziós tomográfiás vizsgálatához szükséges. A DE OEC nemzetközi hírű Nukleáris Medicina Intézete, mely a debreceni és budapesti PET/CT központot is ellátja a különleges készítménnyel, idén májustól már Bukarestbe is szállít légi úton FDG-t heti rendszerességgel.
Közép-Európában elsőként a Debrecen Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma indította el ún. FDG radiogyógyszer előállítását és használatát, amely a daganatos megbetegedések korszerű vizsgálatához nélkülözhetetlen. Az ún. pozitron emissziós tomográfia lényege, hogy – egy rövid felezési idejű, pozitron emittáló izotópot tartalmazó – radiogyógyszert injektálnak a betegbe, amely a rákos daganatokban feldúsul, így azokat megfelelő detektorok segítségével lokalizálni lehet. Erre a célra leggyakrabban a fluorodeoxi-glükóz (FDG) elnevezésű cukor analógot használják, melynek előállításához bonyolult technológia, ciklotron és radiokémiai laboratórium szükséges.
A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma Nukleáris Medicina Intézete (és jogelődje a PET Centrum) által 1994 óta alkalmazott eljárás mára széleskörűen elterjedt, Magyarországon több mint 9000 ilyen vizsgálatot végeznek el évente. A gyógyszergyári követelményeknek megfelelő körülmények között előállított radiogyógyszert eddig a DE OEC-ben és a budapesti Országos Idegsebészeti Tudományos Intézetben működő PET-CT központban használták fel.
2008 májusa óta a DE OEC nemzetközileg is elismert Nukleáris Medicina Intézete biztosítja a Bukarestben működő PET-CT készülékhez is a speciális vegyületet - tájékoztatott Prof. Paragh György centrumelnök. A romániai forgalmazóval megkötött szerződés értelmében a debreceni repülőtérről rendszeresen, heti 3-4 alkalommal szállítják légi úton Bukarestbe a radiogyógyszert, amelynek izotóp aktivitása odaérkezéskor mintegy 8 beteg PET-CT vizsgálatát teszi lehetővé. Az alkalmazott izotóp rövid felezési ideje miatt csak ez a szállítási mód jöhet szóba.
Prof. Galuska László, a Nukleáris Medicina Intézet igazgatója elmondta: „A létrejött együttműködés alapjául az Intézet magas színvonalú FDG előállítási körülményei, valamint a Debreceni Egyetem nukleáris medicina koncepciója, és ezen belül a PET technikai fejlesztési terv megvalósítása szolgál. A megállapodás jól példázza az európai uniós államok közötti kölcsönösen előnyős szakmai együttműködést is.”