Magas állami kitüntetések a Debreceni Egyetem professzorainak

Egészségügy - 2008-03-17

A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum (DE OEC) munkatársai, kiemelkedő tudományos, oktató, gyógyító, gazdasági, valamint közéleti tevékenységük elismeréséül Széchenyi-díj, a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje, a Batthány-Strattmann László díj, valamint a Pro Sanitate díj elismerésben részesültek.

Dr. Gergely Pál akadémikus, egyetemi tanár, a DE OEC tudományos centrumelnök-helyettese kiemelkedő, magas színvonalú tudományos eredményeiért, kiváló oktató és lelkiismeretes vezetői munkájáért, eredményes közéleti tevékenysége elismeréséül vehette át a Széchenyi-díjat.

Dr. Gergely Pál akadémikus, az Orvosi Vegytani Intézet igazgatója, 1970-ben a Kossuth Lajos Tudományegyetem Természettudományi Karán szerzett diplomát okleveles vegyészként. A biológiai tudomány kandidátusa fokozatot 1977-ben kapta meg, 1986-ban a biológiai tudomány doktora fokozatot szerezte meg, 1988-ban egyetemi tanári kinevezést kapott és egyben megbízást az Orvosi Vegytani Intézet igazgatói feladatainak ellátására. 2004-től a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja. 1997-1999 között a Debreceni Orvostudományi Egyetem Általános Orvostudományi Kar dékáni, majd 1999-től a tudományos rektorhelyettesi tisztségét töltötte be.  2000-től a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum tudományos centrumelnök-helyettese.

 

Kutatói tevékenysége elsősorban a fehérje foszforilációs-defoszforilációs folyamatoknak a sejtfolyamatok szabályozásában játszott szerepéhez kötődik. Ezzel kapcsolatos tudományos munkájáról számos nemzetközi kongresszuson és előadások keretében számolt be. Dr. Gergely Pál, akadémikus a magyar biokémiai közélet egyik meghatározó személyisége, aki számos szakmai grémiumban vezető szerepet tölt be, több hazai és nemzetközi társaságnak tagja, illetve tisztségviselője. Több folyóirat szerkesztőbizottságában is dolgozik. Tudományos munkája elismeréseként 1975-ben és 1978-ban MTA egyéni kutatási jutalomban részesült. 1997-2000 között a Széchenyi Professzori Ösztöndíjat nyerte el.

 

Dr. Kovács László akadémikus, a DE OEC Molekuláris Medicina Kutató Központjának - Európai Unió Kiválósági Központja - igazgatója, kiemelkedő, magas színvonalú tudományos eredményeiért, kiváló oktató és lelkiismeretes vezetői munkájáért, eredményes közéleti tevékenysége elismeréséül vehette át a Széchenyi-díjat.

 

Dr. Kovács László továbbá a Molekuláris Orvostudományi Doktori Iskola vezetője, az MTA Elméleti Orvostudományi Bizottságának elnöke. Orvosi diplomát 1963-ban szerzett a DOTE-n, majd az Élettani Intézet munkatársa lett. 1988-tól egyetemi tanár, 1991-2005 között az Élettani Intézet igazgatója. Kandidátusi fokozatát 1972-ben, MTA doktori címét 1987-ben szerezte. 1998-tól az MTA levelező, 2004-től rendes tagja. Ugyancsak 2004-ben választották az Academia Europaea tagjává. Éveken át vezette az MTA DE Sejtélettani Kutatócsoportját.  Négy éven át volt a DOTE tudományos rektorhelyettese, az akkor alakuló PhD-képzés megindítója, a Doktori Tanács elnöke. Ezt követően a Magyar Élettani Társaság elnöke, az OTKA Bizottság alelnöke.

 

A Molekuláris Medicina Kutató Központ igazgatójaként jelenleg is kiterjedt és nemzetközileg elismert orvosi kutatómunkát vezet, ami az élettani és patológiás folyamatok molekuláris részleteinek, azok genetikai hátterének megismerésére irányul. Kiemelkedő eredményeket ért el a membránfolyamatok tanulmányozásában, a membránon keresztüli jelátvitel elektrofiziológiai és molekuláris szintű történéseinek értelmezésében. Eredményeivel jelentős mértékben járult hozzá a kapcsolódó klinikai problémák, a különböző pathomechanizmusok jobb megismeréséhez. A nemzetközi irodalomban elsőként írta le a vázizomrostok belsejében lezajló kalcium koncentráció változások kvantitatív viszonyait.

 

 

Dr. Udvardy Miklós egyetemi tanár, a DE OEC Általános Orvostudományi Kar Belgyógyászati Intézetének igazgatója, hosszú éveken át végzett kiemelkedő tudományos és igen magas színvonalú oktató, gyógyító és közéleti tevékenységéért, lelkiismeretes vezetői munkájáért részesült a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikereszt kitüntetésben.

 

Dr. Udvardy Miklós a Szegedi Orvostudományi Egyetem általános orvosi karán 1972-ben „Summa cum laude” minősítéssel végzett. 1988-ban az orvostudomány kandidátusa, 1994-ben akadémiai doktori címet kapott. 1994-ben habilitált a Debreceni Orvostudományi Egyetemen. 1994-től 2003-ig a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Általános Orvostudományi Kar II. sz. Belgyógyászati Klinikájának igazgatói teendőit látta el. 1995-től 1999-ig a Debreceni Orvostudományi Egyetem oktatási rektorhelyettese, 1999-ben az Egyetemi Tanács általános rektorhelyettesnek választotta. A Debreceni Egyetem integrációját követően, 2000. január 1-jétől a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum megbízott szakképzési elnökhelyettese, majd 2000-től 2007-ig szak- és továbbképzési centrumelnök-helyettes.

 

2001-től látja el a Belgyógyászati Intézeten belül a nem önálló Haematológiai Tanszék tanszékvezetői teendőit. 2003-tól a három belklinikából létrejött Belgyógyászati Intézetet vezeti. Igen jelentős eredményeket ért el tanszékvezetőként az onkohaematológia terén. Izoláló kórtermeket alakított ki a leukémiás betegek számára, mely a modern kezelési eljárások mellett jelentősen hozzájárult a halálozás csökkentéséhez. Számos közleménye jelent meg a haematológia, az endokrinológia és haepatológiai tárgyköréből, de sokáig foglalkozott a cukorbetegség következtében kialakuló érelváltozásokkal is. Tudományos megfigyelései mindig a betegágytól indultak el, számos eredménye közvetlen gyakorlati jelentőséggel is bír.

 

Dr. Furka István egyetemi tanár, a DE OEC emeritus professzora, a DE OEC Sebészeti Műtéttani Tanszékének korábbi vezetője több évtizedes kiemelkedő oktatói, kutatói, nemzetközileg is elismert tudományos tevékenysége elismeréseként részesült a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetésben.

Dr. Furka István 1958-ban egyetemi hallgatóként nyert demonstrátori kinevezést a Debreceni Orvostudományi Egyetem Sebészeti Anatómiai és Műtéttani Intézetének jogelődjébe, a Kísérletes Sebészeti Intézetbe. Orvosi diplomájának megszerzését követően, 1959-ben nevezték ki gyakornokká, majd végigjárva az egyetemi grádusokat, 1986-ban egyetemi docensként megbízást kapott az intézetvezetői teendők ellátására. 1989-ben nyert kinevezést a Kísérletes Sebészeti Intézet tanszékvezető egyetemi tanári tisztére, melyet mandátumának lejártáig, 2000-ig látott el.

Dr. Furka István professzor elévülhetetlen érdeme, hogy korszerű alapokra helyezte a sebészeti műtéttani tantárgyat, s annak gyakorlati hasznosítását hazai és külföldi sebészek körében is kamatoztatja népszerű sebészeti műtéttani kurzusai keretében. Alternációs kurzusban a laparoscopos ismeretek mellett bevezette a „mikrosebészeti alapok” oktatását is. Országosan egyedülálló oktatóbázist alakított ki, amely nemcsak a graduális, hanem a posztgraduális képzésben is példamutató. Tudományos tevékenysége nemzetközileg is kiemelkedő jelentőségű, számos hazai és nemzetközi tudományos társaság, szakbizottság tagja, tisztségviselője.

 

Dr. Somogyi Gábor egyetemi docens, a DE OEC Igazságügyi Orvostani Intézetének szaktanácsadója, az Igazságügyi Szakértői és Kutató Intézetek Országos Toxikológiai Intézetének igazgatója, több évtizedes kiemelkedő igazságügyi toxikológiai szakértői, aktív oktatói, tudományos munkássága és magas színvonalú, eredményes vezetői tevékenysége elismeréséül vehette át a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét.

 

Dr. Somogyi Gábor 1973-ban végzett okleveles vegyészként a Kossuth Lajos Tudományegyetemen, doktori diplomát 1977-ben kapott, 1992-ben az orvostudományok kandidátusa címet szerezte meg. Tudományos pályáját a Kossuth Lajos Tudományegyetem Szerves Kémiai Intézetében kezdte, 1981-től a Debreceni Orvostudományi Egyetem Igazságügyi Orvostani Intézetében vezette a Toxikológiai részleget, kezdetben egyetemi adjunktusként, majd egyetemi docensi beosztásban.

Az Igazságügyi Orvostani Intézet Toxikológiai részlege vezetőjeként modern műszeres vizsgálati módszereket, valamint új meghatározási eljárásokat vezetett be, kidolgozta és bevezette továbbá az országban egyedülálló módon a 24 órás toxikológiai ügyeleti rendszert. Igazságügyi-toxikológiai szakértőként és szaktanácsadóként 1981 óta tevékenykedik. Tudományos tevékenységének középpontjában a gyógyszerek metabolizációs és disztribúciós folyamatainak vizsgálata, illetve a metabolitok analitikai-toxikológiai meghatározása áll. Több hazai és nemzetközi tudományos és szakmai szervezet, társaság tisztségviselője, vezetőségi tagja, többek között nemzetközi bizottság szakreferenseként felügyeli az EU-n belüli és kívüli kábítószer forgalommal kapcsolatos tevékenységet. Nevéhez több könyvfejezet, jegyzet fűződik, rangos hazai és külföldi folyóiratokban számos közleménye jelent meg. Több szabadalom és kitüntetés tulajdonosa.

 

 

Dr. Gergely Lajos egyetemi tanár, a DE OEC Általános Orvostudományi Kar Orvosi Mikrobiológiai Intézet korábbi igazgatója  magas színvonalú tudományos eredményeiért, oktató, vezetői munkájáért és kiemelkedő közéleti tevékenységért kapta meg a Batthány-Strattmann László díjat.

Dr. Gergely Lajos 1964-ben a Debreceni Orvostudományi Egyetemen végzett „summa cum laude” minősítéssel. Diplomája megszerzése óta az egyetem Orvosi Mikrobiológiai Intézetében dolgozik, 1987-től 2006-ig az intézet igazgatóként. 1977-ben az orvostudományok kandidátusa, 1987-ben az orvostudomány doktora fokozatot szerzett. 1991-1995 között a Debreceni Orvostudományi Egyetem rektori tisztét töltötte be.

Több alkalommal dolgozott tartósan külföldön vendégkutatóként, például a stockholmi Karolinska Orvosegyetemen a Tumorbiológiai Intézetben, illetve a Virológiai Intézetben. Az European Tumor Vírus Group-ban Magyarországot képviselte, tagja az International Society for Papillomavírus Research-nek. Intézete széleskörű nemzetközi kapcsolatokat tart fenn svédországi, dániai, németországi és Egyesült Államokbeli intézetekkel. Munkacsoportja rendszeres tudományos támogatásban részesül az MTA, az ETT, az OTKA és a FEFA részéről. A Gyógyszerésztudományok Doktori Iskola vezetője. Számos tudományos közlemény, szakkönyv, jegyzet szerzője, szerkesztője, több tudományos társaság tagja, tisztségviselője.

 

Dr. Tóth Judit, a DE OEC Gyermekklinika adjunktusa áldozatos munkája, az egészségügyi ellátás érdekében kifejtett több mint három évtizedes lelkiismeretes, magas szintű oktató, gyógyító tevékenysége, példamutató magatartása, közéleti aktivitása elismeréséül – nyugdíjba vonulása alkalmából – kapta a Pro Sanitate díjat.

Dr. Tóth Judit 1973-ban szerzett orvosi diplomát a Debreceni Orvostudományi Egyetemen. Ezt követően a Gyermekklinikára került, ahol 1978-ban egyetemi tanársegédi, 1987-ben egyetemi adjunktusi kinevezést kapott. 1978-ban gyermekgyógyászatból, 1983-ban radiológiából szerzett szakorvosi képesítést. 1990-1994 között a Városi Egészségügyi Szolgálat és a Megyei Egészségbiztosítási Pénztár főorvosaként végezte munkáját.

Dr. Tóth Judit sokoldalú felkészültsége igen jól érvényesült a betegellátásban, minthogy kiválóan összegződött a gyermekgyógyászati és a képalkotó eljárások alkalmazásában és értékelésében meglévő tudása. Diagnosztikai készsége, a gyógyszeres és radioterápiában való szakismerete eredményesen tükröződött a Gyermekklinika röntgen- és ulrtahang-laboratóriumának, valamint a csecsemőosztályának vezetésében. Gyógyító munkájában külön érték volt a betegekkel, azok hozzátartozóival és a munkatársaival fenntartott megértő és közvetlen kapcsolata. Tapasztalatait, speciális gyermekradiológiai munkájával kapcsolatos eredményeit közleményekben és kongresszusi előadásokban, továbbképző referátumokon ismertette.

 

Dr. Szántó Attila egyetemi tanársegéd, a DE OEC Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézetének munkatársa, Márciusi Ifjak Díjban részesült kiemelkedő kutatói és szakmai munkájának elismeréseként.

Szántó Attila 2001-ben szerzett általános orvosi diplomát a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában, melyet követően Ph.D. hallgatóként folytatta munkáját Dr. Nagy László laboratóriumában. Jelenleg egyetemi tanársegédként a Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet munkatársa.

Már az egyetemi évek alatt számos díjat nyert el, többek között köztársasági ösztöndíjat, a Debreceni Egyetem Weszprémi díját és számos külföldi konferencia díját. Aktív résztvevője a magyar és nemzetközi tudományos életnek. Több alkalommal szerepelt felkért előadóként nemzetközi konferenciákon (Regensburg, Inssbruck, Keystone-USA) és számos díjazásban részesült.

Sikeresen nyerte el a Debreceni Egyetem Mecenatúra pályázatát, ami az egyetemen belüli együttműködések kialakítását célozza és támogatja. 2005-ben sikeresen nyújtotta be pályázatát az ifjúsági OTKA-ra, és még ebben az évben elnyerte a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János kutatói ösztöndíját. Ezen kívül számos magyar és nemzetközi pályázat elkészítésében (Wellcome Trust, Howard Hughes Medical Institute, Egészségügyi Tudományos Tanács) vesz részt. A fiatal kutató évek óta tagja a Magyar Biokémiai Egyesületnek és a European Macrophage and Dendritic Cell Society-nek.