A daganatos betegségek, illetve a súlyos öröklött megbetegedések molekuláris hátterének pontos vizsgálatát teszik lehetővé a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma által bevezetett legújabb, országosan egyedülálló laboratóriumi tesztek és diagnosztikai vizsgálatok.
A szeptember elején megrendezett laboratóriumi diagnosztikai szakmai fórumon szó esett továbbá a laboratóriumok ésszerű centralizációjáról, az ágy melletti diagnosztikai eljárások újdonságairól, valamint a laboratóriumok online összeköttetésének szükségességéről is.
A Magyar Laboratóriumi Diagnosztikai Társaság minden második évben megtartott Nagygyűlése idén 54. alkalommal, tartalmas szakmai és tudományos programmal várta az összesen 670 hazai és határon túli magyar szakértőt, akik gyakorlati laboratóriumi szakemberekként vagy az ellátásban résztvevő cégek képviseletében vettek részt az eseményen. A rangos fórumon a laboratóriumi diagnosztikai kihívásai kerültek napirendre.
A nemzetközi trendekhez való alkalmazkodás, így a diagnosztikai laboratóriumok ésszerű és szükséges centralizációja a laboratóriumi diagnosztika egyik fontos kérdése. Magyarországon több mint 900 ÁNTSZ engedéllyel rendelkező laboratórium található, azonban a valósan működő laboratóriumok száma ennek körülbelül a fele. „Az elmúlt években Európa több országában, így hazánkban is elindult a laboratóriumi szolgáltatás centralizációja. Mivel a központosítás szükségszerűen laboratóriumi összevonásokkal jár együtt, arra kell törekednünk, hogy a centralizáció ésszerű keretek között történjen, vagyis a laboratóriumi szolgáltatás színvonalának javulása és a gazdaságosság megteremtése mellett”, tájékoztatott Dr. Paragh György, az Orvos- és Egészségtudományi Centrum elnöke.
A Debreceni Egyetemen az elmúlt években a daganatos betegségek, illetve a súlyos öröklött megbetegedések molekuláris hátterének felderítésére számos új laboratóriumi teszt került bevezetésre, melyek magas szintű, sokszor az országban egyedülálló vizsgálatok elvégzését teszik lehetővé. Magyarországon elsőként a Debreceni Egyetemen Orvos- és Egészségtudományi Centruma alkalmazza többek között – a Magyar Laboratóriumi Diagnosztikai Társaság által is ajánlott – fontos minőségi paramétert, a turnaround time analízis módszert, mely a leletátfordulási időt, vagyis a minta laboratóriumba érkezésétől a kezelőorvos számára láthatóvá válásáig eltelt idő jelenti – tudtuk meg Dr. Kappelmayer János egyetemi tanártól, a DE OEC Klinikai Biokémiai és Molekuláris Patológiai Intézetének igazgatójától.
A kongresszuson, melyen osztrák, szlovák és norvég vendégek is tartottak előadást, szó esett az ágy melletti diagnosztikai eljárások újdonságairól, a megfelelő minőségi kontroll szabályozásáról, a laboratóriumok on-line összeköttetésének szükségességéről, valamint a betegekkel történő közvetlen kapcsolattartás fontosságáról is.