Magyarországon minden tizedik gyerek koraszülöttként jön a világra

Egészségügy - 2012-11-16

Magyarországon minden tizedik gyerek a terhesség 37. hete előtt jön a világra. Elsődlegesen a koraszülés tehető felelőssé az újszülöttek halálozásáért világszerte, az ötévesnél fiatalabb gyerekek körében pedig a második leggyakoribb halálozási ok. Magyarországon, - felismerve a probléma súlyosságát - ma már népbetegségként kezelik.

A koraszülések száma azonban nemcsak hazánkban, hanem az egész világon növekszik. 2010-ben csaknem 15 millió gyerek született meg a 37. terhességi hét előtt, azaz minden kilencedik gyerek koraszülöttként jött világra. A közelebbről megvizsgált országok egyetlen közös jellemzője, hogy növekszik a koraszülések száma. Magyarországon az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közzétett adatai szerint 2010-ben 8,6 százalék volt a koraszülések aránya, amely 1990-2010 között évente átlagosan 0,5 százalékkal emelkedett. Az Európai Unió tagállamaiban ez a szám 6% körül mozog, a skandináv országokban pedig mindössze  3–4%. A globális statisztikában szereplő 184 ország közül Magyarország a koraszületések aránya tekintetében a mezőny második felében található, a 119. helyet foglalja el.

 

Nagy különbség mutatkozik a 28. hét előtt születettek túlélési mutatóiban a szegény és a gazdagabb országok között. A szegény országokban a legesendőbbek több mint 90 százaléka meghal élete első napjaiban, míg a tehetősebb országokban ez az arány átlagosan kevesebb, mint 10 százalék.

 

„A koraszülés komoly népegészségügyi problémát is jelent, hiszen a kis súlyú csecsemők életben tartása és megfelelő életminőségének biztosítása rengeteg pénzbe kerül. Az évente körülbelül 8000 koraszülött közül mintegy 5000 - egy speciális intenzív osztályon - a Koraszülött Intenzív Osztályon (PIC) kezdi életét. Ez rendkívül komoly kihívást jelent az egész egészségügy számára, hiszen ennyi új megbetegedés más szakterületeken nem nagyon jellemző” - mondta dr. Nádor Csaba, a Honvédkórház PIC-vezető főorvosa.

 

A koraszülés gyakoriságát sok tényező befolyásolja. Ilyenek a társadalmi, a gazdasági és a higiénés körülmények, az iskolázottság és a környezetkárosítás állapota, a táplálkozási szokások vagy az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés aránya. Magyarországon például az északkeleti megyékben, a roma lakosság körében jelentősen gyakoribb a koraszülés az országos átlagnál.

 

Jelentős előrelépést hozhat az ismert kockázati tényezők kiküszöbölése: az alultápláltság, az elhízottság, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a dohányzás, a szájhigiénia, a fertőzések és az anya szélsőséges életkora, a többes terhességek és a kis korkülönbség.

 

„Mindez azonban nem elegendő, ha a jelentős mértékű javulást szeretnék a koraszülések számának befolyásolásával. Nyilvánvaló, hogy a megelőzést kell fókuszba helyezni, hiszen mind az újszülöttek életminősége szempontjából, mind pedig egészségügyi-költségvetési szempontból ez a legjobb megoldás. Miután a lehetőségek adottak és a döntéshozók is – akceptálva a szakemberek álláspontját – a megelőzés fontosságát hangsúlyozzák, joggal bízhatunk abban, hogy a magyarországi helyzet már a közeljövőben pozitív irányban változik” - mondta dr. Nádor Csaba, a Honvédkórház PIC-vezető főorvosa.