K+F projekt a cukorbetegség szemszövődményeinek hatékony szűrésére Debrecenben

Egészségügy - 2009-02-18

A fejlett országokban a cukorbetegség a látóképesség elvesztésének leggyakoribb okozója. Ennek hátterében az alapbetegséget kísérő szemészeti szövődmények állnak. Ezen szövődmények kialakulása korai felismerés esetén, időben alkalmazott kezeléssel

megakadályozhatók, illetve a kialakult szövődmények kezelhetőek. A korai felismerés alapja a diabéteszes betegek rendszeres szűrése

„Sajnos hazánkban átfogó szűrőprogramot ez idáig még nem szerveztek annak magas költsége miatt. A kifejlesztendő rendszer lehetőséget biztosítana Magyarországon is a betegség korai felismerésére.” – mondta el Dr. Csutak Adrienne a Debreceni Egyetem Szemklinikájának egyetemi tanársegéde.

A projekt során kifejlesztendő rendszer a betegek előszűrését automatikusan végzi, a szemfenékről készített standard digitális felvételek elemzése alapján elkülönítve az egészséges és a diabéteszes retinopátiát ábrázoló szemfenéki képeket. Az automatizált rendszer előnye, hogy a szemészeknek csak a pozitívnak minősített felvételeket kell megvizsgálniuk.

„A rendszer használatával olyan helyeken is szervezhetőek lesznek szűrőprogramok, ahol

eddig szakemberek hiányában nem tudták kivitelezni.” - mondta Dr. Pető Tünde a világhírű londoni Moorfields Eye Hospital szemészeti szűrőcentrumának igazgatója, hozzátéve, hogy „A projekt végeredményeként létrejövő szemészeti szűrőrendszer lehetőséget biztosít a világon élő több száz millió cukorbeteget sújtó szemszövődmények és a vakság kialakulásának hatékony megelőzésére.”

A tervezett projekt végeredménye számos területen fejlettebb lesz, mint a már létező vagy

fejlesztés alatt álló rendszerek. Az automatikus szűrőrendszer hatékony és korszerű

adattárolásra, valamint fejlett képfeldolgozó algoritmusokra épül.

A koncepció számos területet érintő összetettségéből adódóan a megvalósításra konzorcium formájában kerül sor. A konzorcium tagjai a KRIPTO Kutatásfejlesztési Kft., a 3T Research Kft., valamint a Debreceni Egyetem. A projektben – mint nem finanszírozott partner - részt vesz a Moorfields Eye Hospital szemészeti szűrőcentruma is.

A DRSCREEN – „A cukorbetegség szemszövődményeinek szűrésére alkalmas képfeldolgozó rendszer kifejlesztése” – néven futó projekt megvalósításra, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal - Nemzeti Technológiai Program keretén belül benyújtott nyertes pályázat ad lehetőséget.