Orvosi szenzáció Debrecenben: agyműtét ébren 

Egészségügy - 2006-10-01

Hazánkban első alkalommal végeztek éber állapotú betegen epilepsziaműtétet - jelentette be Bognár László egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) Idegsebészeti Klinikájának igazgatója.

A hatórás műtétet végző professzor elmondta: a beavatkozásra a debreceni idegsebészeti klinikán az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet Epilepszia Centrumával együttműködve szeptember 27-én szerdán került sor.

Bognár László tájékoztatott arról, hogy az epilepszia műtéti kezelése az egész világon reneszánszát éli. Ilyen beavatkozásra akkor kerülhet sor, amikor gyógyszeresen a betegség már uralhatatlan. Ma már vannak olyan epilepsziafajták, amelyeknek a műtéti kezelése nagyobb sikerrel kecsegtet, mint a gyógyszeres kezelés.

 

Tájékoztatása szerint a műtétet azért kellett a beteg éber állapotában elvégezni, mert olyan területen helyezkedett el az eltávolítandó epilepsziás góc, amely egyúttal az érzésért, a mozgásért és a beszédért is felelős terület az agyban.

 

Molnár Csilla adjunktus elmondta: a beteget \"fájdalmatlansági\" állapotba kellett hozni, nyugtatták a műtét előtt és alatta folyamatosan, miközben helyi érzéstelenítést alkalmaztak. Ezáltal a beteg nyugodt volt, nem volt fájdalma, de éber volt a beavatkozás idején és tudott kommunikálni - mondta az adjunktusnő, hozzátéve, hogy hat órán keresztül sikerült olyan állapotban tartani, hogy nem kellett légzést biztosító csövet alkalmazniuk.

 

Bognár László professzor a sajtótájékoztatón elmondta azt is, hogy a műtét során elektromos ingerléssel történő agyi térképezéssel és közvetlen agykéregi EEG-vizsgálattal határozták meg a mozgató-érző- és a rohamindító területeket. Az ilyenfajta beavatkozás csak a műtét alatt is folyamatosan együttműködő éber beteggel valósítható meg.

 

A professzor szerint a későbbiekben derül ki, hogy sikerült-e a műtéttel a rohamokat megszüntetni, de az már bizonyos, hogy - a műtét alatti éber állapotnak köszönhetően - semmiféle mozgásbeli károsodás nem történt.

 

A sajtótájékoztatón levetítettek egy négyperces filmet a műtétről, amelyet végignézett maga, a két nappal korábban megműtött beteg is. A 21 éves Ifjú Koma Sándor az MTI tudósítójának érdeklődésére elmondta: jól érzi magát, s emlékszik a hosszú műtét szinte minden mozzanatára. Elmondta azt is, hogy 13 évesen észlelte először az epilepsziás rohamokat, azóta a mostani volt a harmadik agyműtétje. A fiatalember egyébként - végignézve a saját agyműtétjéről készült filmet - rezzenéstelen arccal mondta: őt nem zavarják az ilyen képek.

 

Bognár László professzor szerint Magyarországon jelenleg 100-150 beteget kellene epilepszia miatt megműteni, de évente csak 30-40 sebészeti beavatkozásra van lehetőség. Arra a kérdésre, hogy követi-e hasonló a most először alkalmazott eljárást, a professzor annyit mondott, hogy van várólistájuk.