A Debreceni Egyetem a „Debreceni Egészség Központ Fejlesztési Projekt” megnyerésével 10,8 milliárd támogatási összeggel, mintegy 12 milliárd összköltségű fejlesztést valósít meg.
Az egészségpólus pályázat első fordulójára beérkezett projektek szakmai értékelése 2008. december 20-án zárult. A kiírásra az orvos- és egészségtudományi képzést folytató egyetemek illetve régióként a legnagyobb aktív fekvőbeteg-szakellátási kapacitással rendelkező kiemelt kórházak pályázhattak. A pályázati kiírás szerint a rendelkezésre álló keretösszeg: 75 milliárd forint volt, ebből azonban csupán 7 projekt volna támogatható. Ezért a gazdasági és az egészségügyi miniszter kezdeményezésére a Kormány további 10,2 milliárd forintot tett elérhetővé a TIOP-on belüli átcsoportosítással. A nyolc projekt összköltsége 94,6 milliárd forint.
A póluskórházak kialakításával magas színvonalú diagnosztikai eljárások és ellátási formák válnak elérhetővé az érintett régiókban. Mód nyílik a tömbkórház-jelleg kialakítására és a műszaki fejlődést követő ellátási formák (pl. egynapos sebészet, kúraszerű ellátások) feltételeinek megteremtésére, amelyek a költséghatékonyabb működést is szolgálják. A fejlesztés által országosan egységes szakmai alapokra épülő, de regionálisan szervezett intézményrendszer jön létre, ahol a terápiás és diagnosztikus szolgáltatásokat centralizálják, de a megelőzésre is nagy hangsúlyt fektetnek. A fejlesztések eredménye rugalmasabb, gyorsabb, ugyanakkor betegközpontú rendszer működtetése.
A Pólus Program keretében megvalósuló egészségügyi beruházások jelentős mértékben javítják az érintett régiókban élők életminőségét, az egészségügyi ellátás színvonalát, így hozzájárulnak a várható élettartam növeléséhez is. Az erőforrások optimalizálhatóvá válnak. Ez azt jelenti, hogy a koordináció az ellátórendszer teljes metszetére kiterjed az alapellátástól a fekvőbeteg ellátásig, biztosítva az információk megfelelő áramlását, csökkentve a betegellátás színvonalában jelenleg tapasztalható aszimmetriákat. Az építési beruházást orvostechnikai eszközök beszerzése, illetve az informatikai rendszer jelentős korszerűsítése egészíti ki. A fejlesztéseknek, illetve a fejlettebb ellátórendszernek köszönhetően várhatóan kevesebben válnak rokkanttá szívbetegség miatt, nő a gazdaságilag aktívak száma, hatékonyabbá válik a daganatos betegek kezelése, csökken a csecsemőhalandóság.
A „Debreceni Egészség Központ Projekt” megvalósulásával a Debreceni Egyetem a régióban működő, a progresszív ellátás legmagasabb szintjén szolgáltató csúcsintézménnyé válik. A másik hét nyertes pályázattal együtt, a beruházásokat 2010 és 2012 között adják majd át.
A 12 milliárdos fejlesztés alapvető célja, hogy a legmagasabb technikai színvonalú, progresszív betegellátást biztosítsa az Észak-alföldi Régió lakossága számára. Mintegy 17 ezer m2 új szárnyat építenek, és 12 ezer m2 nagyságrendű épületrészt pedig felújítanak. Centralizálják a diagnosztikus és a terápiás szolgáltatásokat is. A projekt keretében speciális ellátásokra is lehetőség lesz, így transzplantációra és a súlyos égési sérültek kezelésére. Fontos szempont, hogy a fejlesztés eredményeképpen olyan rendszer jöjjön létre, amelynek köszönhetően a DEOEC képes lesz rugalmasan reagálni az orvostechnikai fejlődésből, a demográfiai változásokból és a megbetegedések alakulásából fakadó kihívásokra. Törekednek a meglévő pavilonok tömbbe való összevonására, a működési párhuzamosságok megszüntetésére is. Új Diagnosztikai Központot is létrehoznak, de lehetőség lesz a fogyatékos gyermekek fogászati ellátására, valamint az integrált gyermek fej-nyaksebészeti ellátásokra is. Nagymértékben javulnak majd a bőrsebészeti osztály, a transzplantáció, a gyermek- és központi intenzív, valamint onkohaematológiai részlegek infrastrukturális feltételei.
Ezen fejlesztés egyik legfontosabb eredménye egy rugalmasabb, gyorsabb, ugyanakkor betegközpontú rendszer működtetése, mely által javul az érintett régiókban élők életminősége, az egészségügyi ellátás színvonala, így hozzájárul a várható élettartam növeléséhez is. Ugyanakkor nem szabad arról sem megfeledkeznünk, hogy az egészségügyi fejlesztések kifejezetten jó hatása egyéb szektorban, így az építőiparban is érezhetőek lesz. Bízunk abban, hogy az ilyen és az ehhez hasonló vállalkozásokat megcélzó fejlesztésekkel tudunk kilábalni abból a gödörből, amelybe a nemzetközi hatások miatt belekerültünk.
Dr. Oláh Lajos
megyei elnök
Dr. Zsiros Zsolt
városi elnök
Forrás: MSZP