Évente több mint ezer beteget kezelnek különböző alvásproblémákkal a DE OEC Alváslaboratóriumában. Magyarországon csupán négy TB által finanszírozott európai akkreditációval rendelkező alváslaboratórium létezik, melyek közül az egyik a Debreceni Egyetemen található.
2008. március 4-én a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma sajtónyilvánosság előtt mutatta be Neurológiai Klinikáján 2001 óta sikeresen működő korszerű Alváslaboratóriumát és annak eredményeit.
Magyarországon összesen nyolc - az Európai Alvástársaság által akkreditált - alváslabor működik, melyből csak négy TB által finanszírozott, köztük a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum (DE OEC) Neurológiai Klinikáján működő Alváslaboratórium. Az Egyetem korszerű felszereléssel és eszközökkel ellátott Alváslaboratóriuma, mely infrastruktúráját tekintve a legmodernebb és legszebb az országban, regionális hatáskörén túlmenően nemcsak Kelet-, de Dél-Magyarország betegeit is ellátja – tájékoztatott Prof. Dr. Paragh György, centrumelnök.
Jól ismertek a tartós alváshiány kedvezőtlen tünetei: ingerlékenység, dekoncentráltság, figyelmetlenség, hangulatzavar, depresszió, nem beszélve a horkolásról, mely a férfiak 40%-át, míg a nők 25%-át érinti. A mély alvásstádiumok hiánya egyfajta stresszreakciót jelent a szervezet számára, fokozza a gyomorfekély, cukorbetegség, magasvérnyomás, szívritmuszavarok kialakulásának rizikóját.
A DE OEC Neurológiai Klinika Alváslaboratóriumában évente összesen 1500 beteg nappali és 850 beteg éjszakai alvásvizsgálata történik, tudtuk meg Dr. Magyar Tünde adjunktustól, az Alváslaboratórium vezetőjétől. A nappali vizsgálat során a panaszok, a fizikális vizsgálat és a kérdőívek alapján egy előzetes diagnózist állítanak fel a szakemberek, majd az éjszakai vizsgálat alkalmával szakasszisztensek segítségével multiparametriás monitorozás történik. Az EEG, a szemmozgások, a lábmozgás és az izomtónus vizsgálatával lehet arra következtetni, hogy sikerült-e a betegnek eljutnia a pihentető, mély alvásba. A légzésfunkciók, EKG, mikrofon, véroxigénszint mérésével pedig az alváshoz kapcsolódó légzészavarokat tudják megfigyelni az orvosok. Az alvásvizsgálat során ugyanakkor egyfajta rizikófelmérés, valamint terápiás tanácsadás is történik a szív- és érrendszeri betegségekre vonatkozóan.
Több mint nyolcvanféle alvászavart ismerünk, és minden harmadik embernek van alvászavara, magyarázta Prof. Dr. Csiba László, a DE OEC Neurológiai Klinika igazgatója az Alváslaboratórium bemutatása kapcsán. Az alvászavarok nagy része átmeneti, azaz kevesebb, mint egy hónapig tart, és jórészük valamilyen szituációhoz, többnyire stresszes élethelyzethez köthető. Laboratóriumunkban azonban a pontos diagnózis felállításával a tartós alvászavarok is eredményesen gyógyíthatók, hiszen a tünetek sikeres kezeléséhez fejlett infrastrukturális háttér áll rendelkezésünkre.