Már a századik betegen hajtottak végre csontvelői vérképzősejtes transzplantációt a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) II. számú belgyógyászati klinikájának őssejt-transzplantációs központjában - közölte Udvardy Miklós professzor szerdán Debrecenben sajtótájékoztatón.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a transzplantáció után tartós javulás következett be a páciensek állapotán.
Debrecenben eddig saját őssejttel végezték a beavatkozást, amit immár kiszélesítettek idegen donoros kezelésekre is.
Elmondta azt is, hogy az őssejteket tartalmazó anyagot a DEOEC sejtterápiás klinikai központjában a legszigorúbb gyógyszergyártási és klinikai követelményeknek megfelelően dolgozzák fel, majd a beavatkozásokig fagyasztva tárolják.
Hunyadi János professzor, a sejtterápiás központ igazgatója arról is beszámolt, hogy a hematológiai betegségben szenvedők őssejt-terápiáját kiszélesítették Debrecenben az érújraképzés, az immunrendszer újraképzés területeire, s most folynak az előkészületek egy újabb betegség, az agy érelzáródás (stroke) őssejt-terápiás kezelése klinikai vizsgálatának elindítására.
Édes István professzor, a DEOEC kardiológiai klinikájának igazgatója hozzátette: eddig nyolc betegnél a szívinfarktust követően juttattak őssejtet a koszorúérbe, s úgy regenerálták az infarktus által érintett szívterületet, hogy a kamrafunkció mérhetően, ezáltal a beteg életminősége jelentősen javult.
Boda Zoltán professzor, a DEOC II. számú belklinikájának igazgatója pedig arról számolt be, hogy a lábszáron, lábfejen található nem gyógyítható fekélyek esetén, amikor a beteg lábát eddig csonkolni kellett, a beadott őssejtek a keringést olyan mértékben állították helyre, hogy a fekélyek területe számottevően csökkent, illetve teljesen meggyógyult.
Hasonlóan jó eredményeket értek el Debrecenben az autoimmun-betegségek esetén, amikor a hibás immunsejtek idegennek ismerték fel a beteg szervezetének saját sejtjeit, szisztematikusan pusztították azokat, az őssejt-terápiát követően megjelenő immunsejtek azonban már hibátlanul működtek, s megszűnt a beteg "önpusztítása" - tette hozzá Hunyadi János.
Édes István és Boda Zoltán bejelentették: az orvos szakmai kollégiumok véleményezését követően kezdeményezik, hogy gyógyító eljárásként befogadja az őssejtterápiát az OEP.
Boda Zoltán hozzátette: Magyarországon jelenleg mintegy 300 ezer érszűkületes beteg van, s évente 7.300 beteg végtagját kell amputálni. Szeretnék elérni, hogy legalább 10 százalékuk esetében a hatékonynak bizonyult őssejtkezelést finanszírozza az egészségbiztosító.