Túl a századik sikeres gyermekendoszkópos műtéten a Debreceni Egyetem Urológiai Klinikája

Egészségügy - 2008-04-13

Túl van a századik sikeres gyermekendoszkópos műtétén a Debreceni Egyetem Urológiai Klinikája, mely kiemelkedő eredményekkel rendelkezik a vesekövek, és kisebb tumorok eltávolítására, valamint vesemedence szűkületek gyógyítására végzett endoszkópos műtétek tekintetében. A Debreceni Egyetem vezető helyet foglal el Magyarországon a gyermekendourológiai beavatkozásokat illetően is.

A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DE OEC) országos viszonylatban előkelő helyen szerepel az endoszkópos műtéti beavatkozások számát, illetve azok sokrétű alkalmazását tekintve. A DE OEC Urológiai Klinikáján az utóbbi 13 évben több ezer endoszkópos, vagyis vékony csöveken keresztül végzett urológiai műtétet hajtottak végre eredményesen: az esetek jelentős hányadában, több mint 92%-ában már az első műtét után sikerült teljes kőmentességet elérni.

 

Dr. Flaskó Tibor egyetemi docens, az Urológiai Klinika igazgatója elmondta, hogy a főként vese- és vesevezeték kövek eltávolítására alkalmazott speciális endoszkópos eljárás – a betegség jellegéből adódóan – elsősorban a felnőtteknek nyújt megoldást, ugyanakkor alkalmazásukra gyermekek esetében is sor kerülhet. A Debreceni Egyetem Urológiai Klinikájának tevékenysége a gyermekek endourológiai ellátásában egyedülálló: Magyarországon a gyermekeken elvégzett ilyen jellegű beavatkozások nagy része az Urológiai Klinika Endourológiai és Vesekőzúzó Központjában történik. 1995 óta immáron több mint száz – 10 hónapos és 17 éves kor közötti – gyermeknél végeztek endoszkópos kőeltávolítást. Az eltávolított kövek mérete a fél centiméterestől az 5,2 cm nagyságúig terjedt, tájékoztatott Prof. Dr. Tóth Csaba, az Endourológiai és Vesekőzúzó Központ igazgatója.

 

Az endoszkópos urológiai műtétek alkalmazási területe, melyeket elsődlegesen a húgyúti kövek eltávolítására dolgoztak ki, egyre szélesebb. A beavatkozás ma már többek között a vesemedence-vesevezeték határ szűkületének kezelésére, valamint e terület kicsiny, korai stádiumú daganatainak eltávolításra is alkalmas. A DE OEC Urológiai Klinikáján eddig több mint száz endoszkópos műtétet végeztek az említett határszűkület kialakulása következtében, ezen beavatkozások harmada pedig gyermekeknél történt.

 

Az endoszkópos kőműtéteket egészíti ki és teszi hatékonyabbá továbbá az Egyetemen 2000 óta alkalmazott ún. ESWL kezelés is, melynek során a testen kívüli hanghullámok segítségével végzik a kövek zúzását. Ez a beavatkozás az endoszkópos műtéteknél is kevésbé invazív: a beteg a csupán 30 perces beavatkozást, valamint egy rövid megfigyelést követően ismét visszatérhet otthonába. Mind az endoszkópos, mind az ESWL módszer a nyitott, nagy metszést igénylő műtétekhez képest jóval kisebb megterhelést jelent a páciens számára, és nem utolsó sorban a visszamaradó műtéti heg is minimális az eljárás sajátosságának köszönhetően.