Úttörő szemészprofesszor emléke előtt tisztelegnek a Debreceni Egyetemen

Egészségügy - 2009-01-21

Dr. Kettesy Aladár, a szemészet területén eredeti műtéti megoldásaival kiemelkedőt alkotó, egykori debreceni professzor emléke előtt tisztelegnek a Debreceni Egyetem Szemészeti Klinikájának munkatársai 2009. január 23-án. A megemlékezés részeként tanítványai, tisztelői és családja jelenlétében ünnepélyes keretek között avatják fel a szemészprofesszort ábrázoló, Györfi Sándor Munkácsy-díjas szobrászművész által készített emlékszobrot.

A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma 2009. január 23-án, a Méltó emlék a múltnak program keretében emlékülést tart Dr. Kettesy Aladár, a világviszonylatban is kemelkedő munkásságú szemészprofesszor tiszteletére. A megemlékezés lezárásaként kerül sor emlékszobrának felavatására, melyet Györfi Sándor Munkácsy-díjas szobrászművész alkotott meg a DE OEC, a Magyar Szemorvos Társaság, a Szemészeti Klinika Alapítvány, valamint az OKM Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus támogatásával.

 

Dr. Kettesy Aladár szakterületén hazai és nemzetközi szinten is meghatározó eredményeket ért el. Az 1938-ban megjelent Szemészeti műtéttan című könyve több évtizeden át alapmű volt Európában minden operáló szemész számára, spanyol nyelvű fordítása révén pedig Dél-Amerika szemésztársadalmához is eljutott. Az élettan optikai alapjainak elsajátításához a szemész szakorvosjelöltek ma is használják a Szem fénytörése című, 1922-ben megjelent könyvét. Olyan eredeti műtéti megoldásokat dolgozott ki, melyek nagy részét 40-50 év után is módosítás nélkül alkalmazzák. Az élettani optika terén folytatott kutatásai is időtállónak bizonyultak, hiszen máig használják a Kettesy-féle látástáblát.

 

A professzor ugyanakkor jelentős mértékben járult hozzá a debreceni szemészorvoslás fejlődéséhez is, hiszen munkásságának köszönhetően alakultak meg a városban és környékén a szemészeti osztályok, rendelőintézetek.

 

„Fontos tisztában lennünk azzal, hogy kik voltak elődeink és mit értek el, hiszen munkásságukkal megalapozták nemcsak a saját, de a mi sikereinket, eredményeinket is. Előttük tisztelegve avatjuk fel idén a park immár hetedik szobrát.” – tájékoztatott Dr. Paragh György, az Orvos- és Egészségtudományi Centrum elnöke.