A romló gazdasági helyzet árnyékában invitál EU- és euróövezeti csúcsra Herman Van Rompuy

EU - 2011-10-20

A tovább romló európai gazdasági helyzetet, az ennek nyomán jelentkező kihívásokat emelte ki Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke abban a levélben, amelyben vasárnapra csúcstalálkozóra hívta meg Brüsszelbe a 27 EU-ország állam-, illetve kormányfőjét.

Van Rompuy felhívta a figyelmet arra, hogy a gazdasági növekedés mind Európában, mind globális szinten lassul, és hogy ez részben bizonyos országok szuverén adóssághelyzetének válságára vezethető vissza. Ez hatást gyakorol a bankszektorra is - tette hozzá. 

    A fő teendőket abban jelölte meg, hogy intézkedéseket kell hozni a költségvetések konszolidálása, az adósságszint csökkentése, a pénzügyi stabilitás megőrzése érdekében. Emellett ugyanakkor - állapította meg - határozott cselekvésre van szükség a munkahelyteremtés vonatkozásában, a fenntartható növekedés biztosítása végett is.

    A vasárnapi csúcstalálkozón - közölte az állam-, illetve kormányfői testület elnöke - hangsúlyt kell helyezni a már rövid-, illetve középtávon is eredményeket ígérő intézkedésekre. Ezek részben az egységes piaccal, a digitális technológiaváltással, illetve a vállalkozások terheinek csökkentésével kapcsolatosak - jegyezte meg. 

    A meghívó levélből kitűnik, hogy a 27-eknek ezen a tanácskozáson fel kell készülniük a G20-ak cannes-i csúcstalálkozójára is. E találkozó előkészületeiről Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök ad majd tájékoztatást.

    Az EU-országok állam-, illetve kormányfőitől Herman Van Rompuy döntések meghozatalát várja a bankszektor újratőkésítését illetően.

    A vasárnapi csúcs foglalkozik majd külpolitikai jellegű, illetve az éghajlatváltozással összefüggő kérdésekkel is.

    A 27-ek vasárnap délután befejezik a tanácskozást, de közülük 17 résztvevő - az euróövezet csúcsvezetői - még a konferenciaépületben maradnak, és estébe nyúló külön értekezletet tartanak, amelyen várhatóan további döntések születnek majd a pénzügyi, illetve gazdaságkormányzati rendszerekbe vetett bizalom helyreállítása érdekében.