A területfejlesztést és a kohéziós politikát együtt kezeli a magyar elnökség

EU - 2011-05-17

A területfejlesztés és a kohéziós politika szakmailag összetartozó terület, ez indokolja, hogy a két témát a magyar EU-elnökség együtt kezeli - mondta Nyikos Györgyi, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) fejlesztési ügyekért felelős helyettes államtitkára kedden háttérbeszélgetésen Budapesten.

    Az Európai Unió (EU) területfejlesztésért és kohéziós politikáért felelős miniszterei május 19-20-án Gödöllőn tanácskoznak informális ülés keretében.

 

 

    A témák szakmai összekapcsolását indokolja, hogy a területi kohézió, mint célkitűzés hangsúlyosan jelenik meg mindkét területen, és megfelelő együttműködés esetén egymást erősíthetik - mondta a helyettes államtitkár.

    Nyikos Györgyi rámutatott: a két terület elkülönülésének oka, hogy míg a kohéziós politika közösségi politikaként jelenik meg, addig a területfejlesztés tagállami hatáskörbe tartozó szakpolitika. Ez eredményezi azt, hogy az Európai Unióban eltérő gyakorlat alakult ki abban, hogy különválasztják-e miniszteri szinten a területek felügyeletét vagy sem. Magyarországon egy miniszterhez tartozik a területfejlesztés és a kohéziós politika felügyelete.

    A helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy a kohéziós politika azt mondja ki, hogy az uniós fejlesztési forrásokat milyen célok érdekében, milyen intézményrendszer, feltételek mentén használják fel az érintett tagországok az unión belüli kohézió erősítése érdekében. A területfejlesztés pedig arról szól, hogy a fejlesztési célkitűzések meghatározásánál az ágazati és területi igényeket hogyan lehet rendszerbe állítani.

    Nyikos Györgyi elmondta, hogy az első napon a területfejlesztésért, a második napon a kohéziós politikáért felelős miniszterek találkoznak.

    A területfejlesztési miniszterek tanácskozásán várhatóan elfogadják a Területi Agenda 2020 dokumentumot. Ez a területfejlesztés számára ad útmutatást, módszertant arra vonatkozóan, hogyan lehet a gyakorlatban érvényesíteni az ágazati és területi szempontú fejlesztést. Az elfogadásra váró területi agenda előzménye, hogy 2007-ben a német elnökség idején fogadták el az első változatot, és ennek felülvizsgálati feladatát Magyarország kapta meg, a munkát közösen a tagállamokkal végezték el, a folyamat lezárása a magyar EU-elnökség idejére esik.

    A kohéziós miniszterek tanácskozásán a résztvevők kifejthetik véleményüket arról, hogy 2014-től milyen kohéziós politikára, célkitűzések támogatására, intézmény- és feltételrendszerre lenne szükség ezen a területen, vagyis hogyan juttassák el a forrásokat a tagállamokhoz.

    A helyettes államtitkár jelezte, hogy az Európai Unióban most készítik elő a rendelet-tervezeteket, a szabályozási feladatok előtt a stratégiai kérdéseket tisztázására ad lehetőséget a gödöllői tanácskozás.

    Kérdésre válaszolva Nyikos György elmondta, hogy a nettó befizető tagállamok látni szeretnék,hogyan hasznosultak a fejlesztési források, így a monitoring nagyobb hangsúlyt kap majd, illetve jutalmazzák majd az erre a célra számukra elkülönített forrásból a jól teljesítő tagállamokat.

 MTI