Az Európai Parlament (EP) szocialista frakciója - csütörtöki közleményében - határozott uniós cselekvést sürgetett Magyarország ügyében, és megfontolásra javasolta a magyar kormány elleni szankciók elrendelését.
Az Európai Bizottság szóvivője szerint azonban a helyzet még nem indokolja ennek a végső eszköznek az alkalmazását.
A szocialista frakció felkérte José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét, hogy a január derekán tartandó strasbourgi plenáris EP-ülésen számoljon be a magyar hatóságok "nagy mértékben ellentmondásos" törvényalkotási lépéseiről, illetve az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény ezzel kapcsolatos kezdeményezéseiről.
Az EP szocialista képviselőcsoportja szerint az EU-nak fontolóra kell vennie az uniós alapszerződés 7. cikkének alkalmazását, ha "Orbán (Viktor) kormánya tovább dacol az európai joggal és értékekkel". A szóban forgó cikk arról szól: egy tagállam egyes jogait - beleértve a szavazati jogát - fel lehet függeszteni, ha megállapítják, hogy fennáll az uniós alapértékek súlyos megsértésének egyértelmű veszélye.
Ilyen tartalmú megállapítást a tagállami kormányokat képviselő Európai Tanács tehet, tagjainak négyötödös többségével és az Európai Parlament egyetértésének elnyerését követően. Az uniós alapértékeket, amelyekre a 7. cikk utal, az alapszerződés 2. cikke sorolja fel. Eszerint "az unió az emberi méltóság tiszteletben tartása, a szabadság, a demokrácia, az egyenlőség, a jogállamiság, valamint az emberi jogok - ideértve a kisebbségekhez tartozó személyek jogait - tiszteletben tartásának értékein alapul. Ezek az értékek közösek a tagállamokban, a pluralizmus, a megkülönböztetés tilalma, a tolerancia, az igazságosság, a szolidaritás, valamint a nők és a férfiak közötti egyenlőség társadalmában."
"A magyar lakosság oldalán állunk, amelyet egyre nagyobb nyomás alá helyez és egyre inkább megterhel az Orbán-kormány" - olvasható a szocialisták csütörtöki közleményében.
"Itt még nem tartunk" - válaszolta Olivier Bailly, az Európai Bizottság szóvivője a testület csütörtöki sajtótájékoztatóján a 7. cikk alkalmazását felvető újságírói kérdésre. Hangsúlyozta, hogy ezt az eljárást mintegy végső eszköznek szánták az uniós alapszerződés megszövegezői. Megismételte azokat a korábbi közléseket, miszerint az uniós végrehajtó testületben jelenleg elemzik a magyar jogszabályok EU-konformitását, és az uniós biztosok testülete a jövő szerdán már ennek az elemzésnek a végső következtetéseit ismerve vitathatják meg, melyek legyenek a következő lépések Magyarország vonatkozásában.
Hannes Swoboda osztrák szociáldemokrata EP-képviselő - aki a szocialista frakcióvezetői tisztség várományosa abban az esetben, ha Martin Schulz jelenlegi frakcióvezetőt ebben a hónapban az Európai Parlament elnökévé választják - a frakció közleményéhez hozzáfűzte: üdvözölné, ha az Európai Néppárt felfüggesztené Orbán Viktor alelnöki pozícióját, valamint "bátorítja" azt, hogy függesszék fel a Fidesz tagságát az Európai Néppártban "mindaddig, amíg Orbán miniszterelnök szándékosan megsérti az európai jogot és értékeket".