Az EU azt akarja, hogy Koszovó közeledjen hozzá

EU - 2011-09-06

Koszovónak az Európai Unióhoz való közeledését szorgalmazta kedden Brüsszelben Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke, Atifete Jahjaga koszovói elnökkel folytatott megbeszélése utáni sajtónyilatkozatában.

 Az EU-ban "mind a 27 tagállam elkötelezett a Nyugat-Balkán egészének európai perspektívája mellett" - hangsúlyozta az uniós állam-, illetve kormányfői testület vezetője.

    Kitért arra, hogy az EU-hoz való közeledés sok kemény munkát és türelmet igényel. Mint mondta, megbeszélésükön arra biztatta Jahjagát, hogy állhatatosan dolgozzon ezen, a szükséges reformok megvalósítása mellett. E tekintetben külön említette a jogállamiság érvényesülésének, a szervezett bűnözés és a korrupció elleni harcnak a fontosságát. Reményét hangoztatta, hogy hamarosan jelentős haladást lehet elérni például a vízumügyi párbeszéd megkezdését illetően.

    Herman Van Rompuy arra is biztatta Koszovót, hogy folytassa a párbeszédet Szerbiával az együttműködés javítása és az emberek mindennapi életének megkönnyítése érdekében. Méltatta a múlt pénteken elért megállapodást, amely - annak nyomán, hogy Belgrád hajlandó elismerni a koszovói vámhatóság olyan bélyegzőjét, amely állami címert nem tartalmaz - megnyitja az utat a kölcsönös áruszállítási tilalom feloldása előtt.

    "Még többet kell azonban tenni" - mondta az uniós vezető, és "találékony, ugyanakkor gyakorlatias" szerb-koszovói megoldásokat sürgetett távközlési, energiaügyi, illetve a regionális fórumokon való képviselettel kapcsolatos kérdésekben.

    Jahjaga az újságírók előtt tett sajtónyilatkozatában leszögezte, hogy Koszovó az egyenrangúság elve alapján együttműködésre törekszik Szerbiával. Egyúttal határozottan elutasította, elfogadhatatlannak és "embertelennek" minősítette az esetleges területcserére vonatkozó felvetéseket.

    A Szerbiától bő három évvel ezelőtt elszakadt, albán többségű Koszovó északi csücskében szerb többségű települések találhatóak, és többször, többek részéről felvetődött az a gondolat, hogy Szerbia és Koszovó területcserével szüntethetné meg a feszültséget. Pristina azonban következetesen elzárkózik ettől.

    A koszovói elnök azt kérte: az a tény, hogy az EU öt tagországa mindeddig nem ismerte el Koszovó önállóságát, ne akadályozza Koszovó közeledését az unióhoz. Megerősítette, hogy országának célja az EU- és a NATO-tagság elnyerése.

 

 

mti