Az EU sikertörténetre törekszik a moldovai kapcsolatokban"

EU - 2011-05-06
 Az Európai Unió arra törekszik, hogy keleti szomszédsági politikájában sikertörténet legyen a Moldovával való kapcsolatok fejlesztése - hangsúlyozta Németh Zsolt csütörtökön Brüsszelben. A magyar külügyminisztérium parlamenti államtitkára - Catherine Ashtont, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét helyettesítve - részt vett az EU-Moldova Együttműködési Tanács ülésén.
Ezt követően Stefan Füle bővítési EU-biztossal és Vladimir Filat moldovai miniszterelnökkel együtt nemzetközi sajtótájékoztatót tartott.

 

Mindhárman említést tettek azokról a törekvésekről, amelyek az EU és Moldova között társulási megállapodás megkötését, a szabadkereskedelem feltételeinek biztosítását, illetve a vízumliberalizációt célozzák. A magyar államtitkár kitért a tervezett légi forgalmi megállapodásra is, amely - mint mondta - a polgárok számára is érzékelhető együttműködésről szól majd, hiszen például azt is lehetővé fogja tenni, hogy a moldovaiak elérhető árakon repülhessenek uniós országokba. Németh Zsolt külön kiemelte: Magyarország, amellett, hogy az EU soros elnökségét ellátva az uniós külkapcsolatok terén is igyekszik segítő, előmozdító szerepet betölteni, Moldova irányában különösképpen aktív. Így például Magyarország működteti Chisinauban az uniós vízumkiadó központot.

 

A sajtótájékoztatón Németh Zsolt és Vladimir Filat szólt arról, hogy a remények szerint hamarosan - valószínűleg júniusban - sor kerülhet a Dnyeszteren melléki terület (Transznyisztria) ügyében az öt évvel ezelőtt felfüggesztett, úgynevezett 5+2-es tárgyalások felújítására. A szóban forgó terület Moldova keleti, szakadár határvidéke. Az 1992-es háborúban gyakorlatilag kikerült Moldova ellenőrzése alól, a területen orosz csapatok állomásoznak. A nemzetközi rendezést célzó tárgyalások 5+2-es formátuma azt jelenti, hogy a tárgyaló fél Moldova, a Dnyeszter melléki terület, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ), Oroszország és Ukrajna, megfigyelőként pedig jelen van az EU és az Egyesült Államok. E formátumban 2005-ben megszakadtak a tárgyalások, az oroszok domináns szerepet kívántak játszani a helyzet alakításában.

 

Filat elmondta, hogy a diplomácia terepén már 2009 óta tapasztalható némi előrelépés, és most remény lehet az 5+2-es tárgyalások felújítására. Németh Zsolt hangsúlyozta, hogy az EU elvi alapon kiáll Moldova területi integritása mellett. Magyar újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy a moldovai vezetés különleges státust, területi autonómiát kíván adni a Dnyeszter melléki területnek.