Az Európai Bizottság szerdán a digitális szolgáltatásokról szóló rendelet alapján hivatalos információkérést küldött a YouTube-nak, a Snapchatnek és a TikToknak, bővebb tájékoztatást kérve ajánlórendszereik működéséről - derült ki az uniós testület közleményéből.
Az EU-s törvény a platformokat az ajánlórendszereikből eredő kockázatok felmérésére és megfelelő csökkentésére kötelezi.
A TikTok videómegosztót arra kérték, adjon tájékoztatást azokról a lépésekről, amelyeket a többi között a platform a választásokra és a tömegtájékoztatási eszközök sokszínűségére jelentő kockázatok mérséklése érdekében hajtott végre.
A YouTube-nak és a Snapchatnek küldött információkérés a felhasználóknak javasolt tartalmakkal, valamint olyan kockázatokkal kapcsolatos, mint például a választási folyamatok, a felhasználók mentális egészsége, beleértve az addiktív tartalmak ajánlását, illetve a kiskorúak védelme.
Az ajánlásokra vonatkozó rendszereik mellett e két platformhoz az esetleges illegális tartalmakkal - például kábítószerek és gyűlöletbeszéd - kapcsolatos információkérést is intéztek.
A platformoknak november 15-ig kell válaszolniuk a bizottságnak, amely a kapott információk alapján dönt a következő lépésről - olvasható a közleményben, amelyben felhívják a figyelmet, hogy elégtelen vagy félrevezető válaszok esetén a testület pénzbírságot is kiszabhat a platformokra, ha pedig nem érkezik válasz, időszakos kényszerítő bírságot is alkalmazhat.