Az Európai Parlament Budapesti Tájékoztatási Irodája 2009. május 13-án és 15-én újságíró szemináriumot szervezett Debrecenben és Székesfehérvárott. A szemináriumok középpontjában a közelgő európai parlamenti választások és az azzal kapcsolatos aktualitások, legfrissebb hírek álltak.
Az Európai Parlament az első olyan nemzetek feletti parlamenti testület, amelynek tagjait közvetlen és általános választójog alapján, demokratikusan választják meg. Magyarországon június 7-én tartják a szavazást, ahol 22 magyarországi képviselői helyről voksolnak. Magyarország 2003-ban szavazott először, akkor a részvételi arány 38,5 %-os volt.
Dr. Péteri Attila, az Országos Választási Iroda tanácsadója ismertette a választással kapcsolatos főbb tudnivalókat. Az európai parlamenti választásokon összesen 27 tagállam közel 388 millió választójoggal rendelkező polgára nyilvánítja ki véleményét Európa jövőjéről. Hazánkban nem csupán a magyarországi lakóhellyel rendelkező magyar állampolgárok, hanem a magyarországi lakóhellyel rendelkező, de nem magyar uniós állampolgárok is szavazhatnak, amennyiben ezt kérvényezik. Idén eddig 5590 uniós állampolgárt vettek fel a névjegyzékbe - mondta Péteri Attila.
Perger István, az Európai Parlament brüsszeli, központi sajtószolgálatának sajtóattaséja a felvetésre, miszerint az Európai Parlamenti képviselők tevékenysége túlságosan távoli lenne az állampolgárok számára, azt mondta, az EP-képviselők valójában számtalan, az emberek életét közvetlenül befolyásoló döntést hoznak. A sajtóattasé példaként említette a mobiltelefonok külföldi használatáért fizetendő díjak csökkentését és a regionális támogatások szabályainak meghatározását. Ez utóbbi dönti el ugyanis, tud-e élni egy magyar település az uniós támogatási lehetőségekkel, és építhet-e belőlük például szennyvíztisztítót, vagy sem. Az EP az Európai Unió legátláthatóbb szerve, amelynek anyagai minden uniós nyelven elérhetők az érdeklődők számára a www.europarl.europa.eu oldalon - tette hozzá.
„Az Európai Parlament olyan lényeges döntéseket hoz munkája során, melyek minden állampolgár életét érintik. A megválasztott európai parlamenti képviselők öt éven keresztül formálják majd Európa jövőjét, éppen ezért rendkívül fontos, hogy mindenki kinyilvánítsa véleményét a választásokon. Meghívott előadóink segítségével a debreceni és a székesfehérvári szemináriumon is azt kívántuk hangsúlyozni, hogy a döntés, merre vezessen Európa jövője, az állampolgárok kezében van.”- mondta Szalai Zoltán, az Európai Parlament Budapesti Tájékoztatási Irodájának vezetője.
2009-ben még további két vidéki sajtószemináriumot szervez az EP Budapesti Tájékoztatási Irodája, amely az Európai Parlament elmúlt 50 évének fontosabb eseményeit is bemutatja a rendezvények során.