Az Európai Parlament plenáris ülésén kell számot adnia az Európai Bizottságnak, hogy milyen lépéseket kíván tenni Svájc közelmúltbeli, nyolc közép-európai állam bevándorlóit diszkrimináló lépése ellen, miután az EP öt frakciójának húsz képviselője úgynevezett szóbeli választ igénylő kérdést intézett a testülethez e tárgyban.
Ezt Pelczné Gáll Ildikó (Fidesz) közölte az MTI-vel, aki Őry Csabával (Fidesz) együtt a kezdeményezők közé tartozik. Emlékeztetnek arra is, hogy korábban a tíz közép- és kelet-európai EU-tagállam néppárti delegációvezetője levélben fordult José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnökhöz a Nyugat-Európában növekvő számú diszkriminatív intézkedések miatt.
A svájci kormány áprilisban úgy döntött, hogy május 1-jétől kvótákat határoz meg az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott nyolc közép- és kelet-európai országokból érkező bevándorlók számára. Évente összesen 2000 tartózkodási engedélyt adnak ki Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Lettország, Litvánia és Észtország polgárainak.
Az Európai Bizottsághoz intézett kérdésben a képviselők arra kérik a testületet: nevezze meg, hogy Svájc milyen jogi alapon tehet különbséget nemzetiség szerint uniós polgárok között. Az aláírók véleménye szerint az intézkedés jogilag nem megalapozott.
Az EP-tagok egyben felhívják a bizottságot: nevezze meg milyen lépéseket kíván tenni az ügyben. A kezdeményezők bíznak abban, hogy az Európai Bizottság megállapítja: ilyen jellegű intézkedést a jelenlegi egyezmények értelmében Svájc nem hozhat, ezért felül kell vizsgálnia a határozatot.
Pelczné Gáll Ildikó szerint a svájci intézkedés diszkriminatív, ugyanakkor azt a munkapiaci helyzet, de még a Svájcban letelepedni akaró uniós állampolgárok száma sem indokolja.