Az NFÜ megkezdte a szerződéskötést a magyar-román Együttműködési Program nyertes pályázóival

EU - 2009-11-04

Aláírták az első támogatási szerződéseket a magyar-román együttműködési programban. Ezúttal közel 700 000 euró uniós támogatást ítéltek meg, amelyből a határmenti régiók és közösségek társadalmi és gazdasági kapcsolatainak erősítésére, valamint a határon átnyúló együttműködés fejlesztésére kerülhet sor.

Zicherman-Mikulás Brigitta, a magyar Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) Irányító Hatóságának vezetője, október 30-án írta alá az első támogatási szerződéseket a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 nyertes pályázóival.

A magyar vezető partnerek közül dr. Perjési Klára gyulai polgármester és Nagy Mihály, sarkadkeresztúri polgármester, a román vezető partnerek közül pedig Gheorghe David, majtényi (Moftin) polgármester, valamint Bodó Barna, a Szórvány Alapítvány elnöke (Fundaţia Diaspora) vett részt az ünnepségen.

 

Első körben olyan projektek végrehajtására kötötték meg a támogatási szerződést, mint az "Arad-Gyula közös közlekedéshálózat-fejlesztés", mely a két város és közvetlen környezetük átfogó közlekedésfejlesztési koncepciójának kidolgozására közel félmillió euró uniós támogatást nyert el. A vezető partner Gyula, a projektpartner pedig Arad város önkormányzata (Arad és Gyula egyébként testvérvárosok).

 

A „Határon átnyúló úthálózat közösségi hozzáférésének fejlesztése” című projekt keretében a Majtényt (Moftin) és Csengerújfalut összekötő közúti infrastruktúra felújításához szükséges dokumentáció kidolgozására kerül sor közel százezer euró uniós forrásból. A készült terveknek megfelelően egy következő lépcsőben lehetőség nyílik a Majtény-Csengerújfalu térség határon átnyúló gazdasági tevékenységeinek, kereskedelmi kapcsolatainak fejlesztésére a közutak minőségének javítása által (kb. 30 km-es út felújítását tervezik).

 

A helyi közösségek közötti értékteremtő együttműködések is támogatást nyertek: Sarkadkeresztúr és Cséffa (Cefa) testvérfalvak, valamint a temesvári (Timişoara) Szórvány Alapítvány, az újszentesi (Dumbrăviţa) polgármesteri hivatal és a szentesi önkormányzat közreműködésével.

 

„Több mint tíz éve működünk együtt a cséffaiakkal. Ez idő alatt a képviselő testületek megismerhették egymást, jók a sportkapcsolatok a két település között. A gyermekek számára csereüdültetési programokat szervezünk, és támogatjuk a különböző szakmai találkozók létrehozását. Nagy örömünkre szolgált ez a kiírás és bízunk benne, hogy általa az együttműködés magasabb szintjére léphetünk.” hangsúlyozta ki Nagy Mihály, Sarkadkeresztúr polgármestere, a szerződéskötési ünnepségen.

 

Bodó Barna, a Szórvány Alapítvány alapítója és egyben elnöke is kifejezte bizalmát aziránt, hogy mindhárom résztvevő szervezet sokat tanul ebből az együttműködésből.

A Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program első pályázati felhívása során 90 pályázatot támogatott a Közös Irányító Bizottság, ezek megvalósítása legalább egy magyarországi és egy romániai partner bevonásával, szoros együttműködésen alapszik. A további támogatási szerződések megkötése is hamarosan, a szerződéskötéshez szükséges feltételek teljesítése után várható.

 

A Magyarország–Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program a magyar-román határtérség közös fejlesztéshez nyújt európai uniós forrásokat 2007-2013 között a korábbi INTERREG IIIA – Phare CBC 2004-2006 program folytatásaként. Magyar részről Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Békés és Csongrád, román oldalról pedig Szatmár (Satu Mare), Bihar (Bihor), Arad és Temes (Timis) megyék vesznek részt a programban. A program keretében többek között olyan kezdeményezések támogathatóak, amelyek a határon átnyúló közlekedési és információs hálózatokhoz való hozzáférés javítására, a határon átnyúló víz- és hulladékgazdálkodás javítására, a gazdaságfejlesztés, a turizmus, a közös környezetvédelmi tevékenységek fejlesztésére, valamint a közös egészségügyi, kulturális és oktatási struktúrák és kapcsolatok kialakítása illetve felerősítésére irányulnak.

 

A program keretében jellemzően olyan közcélú tevékenységet folytató (köz- vagy magánjog által meghatározott) nonprofit szervezetek pályázhatnak, amelyek a támogatásra jogosult területen tevékenykednek, többek között megyei és helyi önkormányzatok, kistérségi társulások, alapítványok, egyesületek, oktatási intézmények, kamarák.