A hatályos nemzetközi jog alapján „illegális migránsokat” akkor sem lehet elszállítani egy másik tagállamba, ha ezt kérik.
Elfogadhatatlannak nevezte az Európai Bizottság (EB) szóvivője a magyar-szerb határon belépni szándékozó illegális migránsok tervezett elszállítását Brüsszelbe. – Az intézkedés, ha végrehajtják, egyértelműen megsérti az uniós jogot, a tagállamok közötti őszinte és lojális együttműködés elvét, a kölcsönös bizalmat és aláássa a schengeni térség biztonságát is – mondta Anitta Hipper hétfőn újságíróknak.
Rámutatott, hogy az uniós partnerek kétféleképpen reagálhatnak a magyar lépésre:
a Magyarországgal szomszédos államok ideiglenesen bevezethetik a határellenőrzést,
vagy az EB javaslatot tehet uniós szinten követendő lépésekre.
Hipper ugyan nem részletezte, hogy ez mi lenne, de információink szerint valószínűleg a határellenőrzés ideiglenes visszaállítására vonatkozna
Helena Hahn, az Európai Politikai Központ migrációval foglalkozó politikai elemzője is a határellenőrzést emlegette, amikor lapunknak azt mondta: Magyarország esetleges fellépésével megszegné azon kötelezettségét, hogy tartózkodjon az uniós célkitűzések elérését akadályozó intézkedésektől. Ez magában foglalja a személyek és áruk országok közötti szabad mozgásának biztosítását, ami bonyolulttá válhat, ha a konvojok több tagállamon keresztül haladnak, és azok úgy döntenek, hogy ellenőrzéseket vezetnek be.
Mint beszámoltunk róla, az elmúlt hetekben több kormánytag is bejelentette, hogy a Szerbia felől Magyarországra belépni szándékozó illegális migránsokat önkéntes alapon és ingyen Brüsszelbe fogják szállítani. Ez lenne a budapesti válasz arra, hogy az Európai Unió Bírósága (EUB) június 13-án több százmillió eurós bírságot szabott ki az országra a közösség menekültügyi szabályozásának semmibevétele miatt. Belga miniszterek és a brüsszeli polgármester erélyesen bírálták és provokációnak nevezték az ötletet.
A kormány azt állítja, hogy azért büntetik Magyarországot, mert nem engedi be a határon eddig feltartóztatott migránsokat. A valódi ok, hogy az illetékes hatóságok nem tartották tiszteletben a nemzetközi védelemért folyamodók jogait és nem alkalmazták a jogellenesen az ország területén tartózkodó állampolgárok visszaküldésére vonatkozó eljárást. Az EUB olyan horderejűnek ítélte a jogsértést,
hogy 200 millió eurós átalány és a határozat megszületésétől a szabályszegés megszüntetéséig tartó időszakra napi egymillió euró bírság megfizetésére kötelezte őket.
Az átalány befizetésének határideje szeptember 17-e, míg a napi bírsággal kapcsolatban péntekig kell a kormánynak válaszolnia: kiküszöbölte-e a jogsértéseket. Az Európai Bizottság ennek alapján fog dönteni a továbbiakról, ami lehet egy újabb fizetési felszólítás kiküldése.
Az Orbán-kormány legfrissebb tervének megvalósíthatóságával nem csak az a probléma, hogy a buszok nem jutnának tovább Hegyeshalomnál. A hatályos nemzetközi jog alapján „illegális migránsokat” akkor sem lehet elszállítani egy másik tagállamba, ha ezt kérik.
A szerb határon belépőket először nyilvántartásba kell venni, ujjlenyomatot, fényképet kell készíteni róluk és ellenőrizni az úti okmányaikat. Ezután el kell bírálni a menedékjog iránti kérelmüket, biztosítva számukra a tisztességes eljárást és a jogorvoslatot. Magyarország éppen ezek hiánya miatt kapott a nyakába súlyos bírságot a nyáron. Akikről ezek után kiderül, hogy nem jogosultak nemzetközi védelemre, vagyis illegális migránsok, azokat nem egy másik tagállamba, hanem a hazájukba kell visszaküldeni. Akik viszont megkapják a menekültstátuszt, azokról lehetőleg Magyarországon, mint az első belépés országában kell gondoskodni.
Ahogy egy forrásunk fogalmazott, a magyar kormány terve a nemzetközi előírások durva semmibevétele.
“De ez az egész nem csak a szabályokról szól, hanem az értékekről is, arról, milyen elbánásban részesítik az embertársaikat és miféle képet mutatnak magukról? Mi lenne a reakciójuk, ha Ausztria tenné ugyanezt Magyarországgal?”
Népszava