Az Európai Unió Tanácsának munkáját segítő, a tagállamok unió mellé rendelt nagyköveteiből álló Állandó Képviselők Bizottsága elfogadta tárgyalási pozícióját a brit állampolgárok vízummentes uniós belépésének feltételeiről Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnését (Brexit) követően.
Londonban felháborodást váltott ki, hogy a dokumentum Gibraltárt a brit korona gyarmataként említi.
A szöveg szerint Gibraltár nem része az Egyesült Királyságnak. Az Európai Unióról szóló szerződés szerint az uniós jog rendelkezései nem terjednek ki Nagy-Britannia tengerentúli területeire, így azokra sem, akik Nagy-Britannia Gibraltárral való kapcsolata alapján szereztek brit állampolgárságot.
Spanyolország és az Egyesült Királyság között vita van Gibraltár önállóságáról, amely ügyben megoldást kell találni az ENSZ Közgyűlésének vonatkozó határozatainak fényében - szögezte le a tanácsi dokumentum.
Az uniós tagállamok nagyköveteinek pénteki megállapodása értelmében a Brexit után az Egyesült Királyság azon állampolgárainak, akik rövid időtartamra érkeznek a schengeni térségbe, vízummentességet kell biztosítani. A brit állampolgárok ez alapján 90 napig tartózkodhatnak az unió területén bármely féléves időszakban.
A tájékoztatás szerint az uniós szabályok úgy rendelkeznek, hogy a vízummentesség a kölcsönösség elve alapján biztosítható. Az Egyesült Királyság kormánya korábban jelezte, hogy nem szándékozik vízumot kérni azoktól az uniós polgároktól, akik rövid távú tartózkodásra utaznak az Egyesült Királyságba.
Abban az esetben azonban, ha az Egyesült Királyság a jövőben mégis vízumkötelezettséget vezetne be legalább egy tagállam állampolgáraival szemben, szintén a kölcsönösségi mechanizmust kell alkalmazni, és a három uniós intézmény, valamint a tagállamok kötelezettséget vállalnak arra, hogy haladéktalanul lépéseket tesznek a mechanizmus alkalmazására.
A nagykövetek felkérték az Európai Unió Tanácsát, hogy kezdjen tárgyalásokat az Európai Parlamenttel az erre vonatkozó jogalkotási javaslatról - közölték.