A közös agrárpolitika mélyreható reformja során törekednünk kell arra, hogy a támogatások szétosztása kapcsán a jelenleginél nagyobb egyensúly érvényesüljön. A helyi piacokra termelő kisgazdaságok helyzete a válság során tovább romlott a régi- és új tagállamokban egyaránt, így a közösségi támogatások koncentrálásával kell őket segíteni. Elengedhetetlen a piaci torzulások kezelése valamint a támogatási- és ellenőrzési mechanizmusok átalakítása - mondta Tabajdi Csaba a Magyar Agrárakadémia kezdeményezője a Gembloux-i Felhívás kapcsán rendezett sajtótájékoztatón. A Közös Agrárpolitika reformjáról szóló Gembloux-i Felhívást a Magyar Agrárakadémia, valamint a belga és francia testvérintézményei fogalmazták meg és a mai napon átadták Dacian Ciolosnak, az Európai Bizottság mezőgazdasági biztosának.
Az MSZP európai parlamenti delegációjának vezetője kiemelte, harmóniát kell teremtenünk a globális piacra termelő nagyüzemi termelés, a regionális piacokra termelő minőségi készítményeket előállító mezőgazdasági tevékenység, és a kistermelőkből álló helyi piacra termelő szint között. Tabajdi rámutatott, hogy a legaggasztóbb problémák a kistermelői szektorban jelentkeznek, amelyet a globális pénzügyi válság még inkább felerősített. Így a fogyasztói szokások megváltoztatásával és a közösségi források átcsoportosításával kell segítenünk a helyi piacra termelő kisgazdákat. A megreformált agrárpolitikának biztosítania kell a mezőgazdasági jövedelmek igazságosabb elosztását az európai, a regionális és helyi szinteken is.
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottság főtagja kiemelte: a kisbirtok támogatása kulcskérdés a közös európai agráriumban, azonban ez nem mehet a nagybirtokok kárára, mivel globális versenyképességünket is szem előtt kell tartanunk. A magyar kormánynak erre a szempontra is figyelemmel kell kialakítania álláspontját a KAP jövőjéről.
Tabajdi Csaba elmondta, hogy az új fenntartható mezőgazdasági termelés számtalan lehetőséget ad az európai gazdáknak, azonban ehhez szükséges a támogatási és szabályozási rendszer átalakítása. Kiemelten fontos, hogy a mezőgazdasági termelés zöld innovációra és környezetbarát technológiákra épüljön, összhangban az EU 2020-as stratégiájával. Nem csak új Uniós pénzügyi alapok felállítására van szükség, hanem új módszerek és fejlődési modell kidolgozására is.