A konfliktusokban részt vevő minden félnek tiszteletben kell tartania a nemzetközi humanitárius jogot, az nem választás kérdése, hanem kötelesség - jelentette ki az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője, valamint az Európai Bizottság válságkezelésért felelős biztosa a humanitárius világnap alkalmából pénteken.Josep Borrell, valamint Janez Lenarcic közös nyilatkozatukban felhívták a figyelmet arra, hogy a harcoló felek számtalanszor sértik meg a nemzetközi humanitárius jogot azáltal, hogy nem vesznek tudomást a fegyvereik elé kerülő civilekről.
Hangsúlyozták: a "legszörnyűbb támadások" némelyike közvetlenül az EU határán történt az idén, mivel - mint írták - Oroszország nem mutat könyörületet Ukrajna polgári lakossága iránt.
Kijelentették, a háború szabályai világosak. A civileket, köztük az egészségügyi dolgozókat és a segélymunkásokat mindig védeni kell, soha nem szabad rájuk fegyvert fogni.
"Tisztelgünk mindazok előtt, akik a konfliktusok frontvonalában dolgoznak, akik folyamatosan kockáztatják életüket mások megmentése és az emberi szenvedés enyhítése érdekében" - mondták.
A főképviselő és az uniós biztos közölte, hogy 2022-ben a segélymunkások ellen elkövetett támadások 40 humanitárius dolgozó halálához és 68 megsebesüléséhez vezettek, 136-ot elraboltak.
Végezetül figyelmeztettek arra is, hogy az ukrajnai orosz invázió nemcsak a humanitárius rászorultság fokozódásához vezetett Ukrajnában, hanem drámai hatással van az egész világra, ugyanis tovább súlyosbította az amúgy is jelentős globális élelmiszerválságot. Az EU megnövelte az élelmiszerválság enyhítésére szánt támogatását, és arra kéri a nemzetközi adományozókat, hogy kövessék ezt a példát - tette hozzá közleményében Josep Borrell és Janez Lenarcic.
Az ENSZ adataira hivatkozva közölték továbbá, hogy 2021-ben 235 millió ember szorult humanitárius segítségre. Számuk idén jelentősen nőtt, és valószínűleg meghaladja a korábban előre jelzett 274 milliót, mivel az éghajlatváltozás és a konfliktusok tovább súlyosbították a humanitárius válságokkal szembeni kiszolgáltatottságot. Az Európai Unió a 2021-2027 közötti időszakban csaknem 11,5 milliárd eurót (4656 milliárd forint) szán humanitárius segélyezésre - tették hozzá.
A humanitárius világnapot az ENSZ kezdeményezésére tartják annak emlékére, hogy 2003. augusztus 19-én Bagdadban 22-en meghaltak és több tucatnyian megsebesültek egy pokolgépes merényletben. Az áldozatok közül 18-an az ENSZ munkatársai voltak.