A növekedést Magyarországon 2011-ben a külső egyensúly, az exportszektor jó teljesítménye vezette. Az év végén a lendületvesztés hátterében a külső környezet gyengülése áll, írja az Európai Bizottság friss elemzése. A belföldi kereslet továbbra is erőteljesen a negatív tartományban volt, azonban az összehúzódás üteme lassult.
A magyar gazdaság a bizottság várakozásánál ellenállóbbnak bizonyult 2011 második felében. Idén azonban számos bizonytalanság van a növekedés kapcsán. Tavaly az agrárszektor kedvező teljesítménye segítette a növekedést, azonban ez a 2010-es gyenge teljesítménynek köszönhető. Ilyen erős növekedés nem valószínű, hogy 2012-ben megismétlődhet, jegyzi meg a bizottság.
A külső környezet a novemberi előrejelzéshez képest romlott, Magyarország legnagyobb exportpiacai lassabban növekedhetnek. Ez jelentős hatással van a gazdasági növekedésre nézve, mert Magyarország nagyon nyitott gazdaság, a GDP 87 százalékát exportálják – írja az Európai Bizottság jelentése.
A nemzeti légitársaság közelmúltbeli csődje csökkenti az szolgáltatások exportját, és növeli az importot. A Malév mégis korlátozott mértékben járult hozzá a GDP-hez. Ugyanakkor a Mercedes megkezdi a termelést 2012 első felében, amely pozitív hatást gyakorol.
A belföldi keresletet érinteni fogja a fiskális szigor az első negyedévben, amelyre részben a nagy adócsökkenést ellensúlyozására van szükség. Ezt a bevételkiesést 2011-ben a magán-nyugdíjpénztári vagyon átadása ellensúlyozta, írja a bizottság elemzése. A foglalkoztatási kilátások negatívabbak, mint ősszel, amelynek hatása lehet a háztartások fogyasztására.
Másrészt, a kormány és a Bankszövetség között köttetett december 15-ei megállapodást negatív a pénzügyi szektor számára, a hitelkínálatra. A negatív hatást ugyanakkor enyhíti, hogy a költségek viseléséből az állami szektor is kiveszi a részét, a bérkompenzációs rendszer révén pedig a vártnál kisebbek lesznek a cégek terhei.
Összességében a gazdasági növekedés 2012-ben közel lehet a nullához Magyarországon – áll az elemzésben. A bizottság szerint 0,1 százalékkal csökkenhet idén a gazdaság teljesítménye a tavalyi 1,7 százalékos emelkedés után. Emlékezetes, eddig 0,5 százalékos növekedéssel számolt a bizottság 2012-re.
Az inflációt az adóemelések (beleértve az áfa 27 százalékra való emelését, amely a legmagasabb az EU-ban), valamint a feltételezettnél magasabb olajárak hajthatják, amely 5,1 százalék lehet.