Az Európai Bizottság megszidta a tagországok többségét, amiért ismét elmaradnak a belső piaci szabályok hazai törvénybe iktatásával, és ezzel akadályozzák az áruk, az emberek, a tőke és a szolgáltatások szabad áramlását. Magyarország ezúttal a kivételek, vagyis a jók között van.
A bizottság legutóbbi, kedden ismertetett szégyenlistája azt mutatja, hogy a belső piaci szabályok be nem cikkelyezésének aránya átlagosan 1,9 százalékra növekedett az EU-tagországokban a tavaly novemberi 1,6 százalékról, amely egyszersmind a valaha elért legjobb arány volt az EU történetében. Ez az arány azt mutatja, hogy azok közül az EU-szabályok közül, amelyeket ebben az időszakban belső jogszabályba kellett volna foglalni, hánynak a becikkelyezésével maradtak el a tagállamok.
Az EU szokásjoga szerint a közös szabályokat azok elfogadásától számított két éven belül kell belső jogszabályba foglalni. Az állam- és kormányfői csúcsértekezletek által elfogadott deficitcél legföljebb 1,5 százalékos.
A mostani felmérés szerint a 2004. májusban csatlakozott új tagállamok, éppen pontosan 1,5 százalékos deficittel, sokkal jobban teljesítenek, mint a régi tagállamok, amelyek elmaradása átlagosan 2,2 százalékos jelenleg. Tavaly novemberben 17 tagállam volt a 1,5 százalékos célszám alatt, most csak 14. Az utóbbi hat hónapban csak Dánia, Ciprus, Ausztria és Nagy-Britannia gyorsította a közös belső piaci szabályok hazai becikkelyezését, 19 más országban viszont lassult a folyamat, nőtt a deficit.
A mostani felmérés szerint a legjobban Dánia teljesít, 0,5 százalékos deficittel. A második helyezett Ciprus, 1,0 százalékos aránnyal, a harmadik Magyarország, 1,1 százalékos aránnyal. A lista túlsó végén a legrosszabbul teljesítők Luxemburg, Olaszország és Görögország, rendre 3,8-3,8 százalékos deficittel.
(MTI)