EU-csúcs - A francia sajtó szerint a büdzsé "történelmi csökkentése" Párizs diplomáciai veresége

EU - 2013-02-09

Az európai uniós keretköltségvetés "történelmi csökkentését" a megszorításokat hirdető brit-német tengelynek Párizs feletti diplomáciai győzelmeként értékelte szombaton a francia sajtó, annak ellenére, hogy Francois Hollande francia elnöknek sikerült megmentenie a közös agrárpolitikát.

A konzervatív Le Figaro szerint David Cameron brit miniszterelnöknek a német kancellár támogatásával "sikerült ráerőszakolnia a megszorítási büdzsét" Európára. A "példa nélküli csökkentést" előíró megállapodást politikai és személyes feszültségek árán tudták csak az állam- és kormányfők elfogadni, és a lap szerint ez valószínűleg nyomokat hagy majd a Francois Hollande és David Cameron közötti, de feltehetően az Angela Merkel német kancellárral folytatott viszonyban is. A Le Figaro szerint a számok mögött Európa két egymással ellentétes víziója csapott össze, s ez azt is nyilvánvalóvá tette, hogy a francia-német motor lerobbant. "A probléma lényege a Párizs és Berlin közötti politikai ellentét, amely megfertőzte az európai gépezetet" - írta a lap egy brüsszeli diplomatát idézve.

    A baloldali Libération szerint az Európai Unió megszorítási költségvetése diplomáciai kudarc Franciaország számára. Az európai ambíciókat a Cameron-Merkel páros Hollande "tehetetlen tekintete" előtt pénteken lehetetlenné tette. Legfőbb "áldozatok" a lap szerint "a növekedésre és a fejlesztésre fordítható pénzek és az európai bevándorlási, illetve külpolitika, miután Franciaország a közös agrárpolitika megtartásáért és a szegényebb régiók felzárkóztatására fordítható összegek megtartásáért küzdött". "Miközben az eurózóna válsága bebizonyította, hogy az Európa Unió a szegények és a gazdagok közötti különbségektől szenved, a kormányfők jelezték, hogy a nemzeti önzések még mindig mindennél fontosabbak".

    Franciaország azt remélte a Libération szerint, hogy elszigetelheti Nagy-Britanniát Brüsszelben, amely nem támogatott egy ambiciózus költségvetést. Ez azonban nem sikerült, mert Berlin az ígéretei ellenére meghátrált. "Merkel mindig is a brit álláspontot képviselte annak ellenére, hogy nagyobb integrációt sürgetett". "Cameron kiütéssel győzött", de "a német kancellár is emelt fővel ment haza" - írta a Libération.

    A balliberális Le Monde szerint a pénzek elosztása az európai fővárosok közötti jelenlegi erőviszonyokat tükrözi vissza. A "játékban" ismételten Angela Merkel volt a döntőbíró, aki meghatározó szerepet játszott abban, hogy David Cameron győzzön, miközben Francois Hollande a károkat próbálta csökkenteni. Tény, hogy a kiadások tekintetében a nagy egyensúlyok szerkezetükben nem változtak: az agrárpolitika és a régiók felzárkóztatására fordítható büdzsé megmarad, de a kutatásra vagy az infrastruktúrafejlesztésre fordítható kiadásoknak valószínűleg nem lesz folytatása. Ezenkívül mindenki kapott "egy kis ajándékot" a nemzeti érdekei szerint - írta a Le Monde.