EU:nyilvánosak lesznek a banki stressz-tesztek

EU - 2011-05-18

Júniusban nyilvánosságra hozzák az Európai Unióban a bankok idei kockázatértékelésének, az úgynevezett stressz-teszteknek az eredményeit - jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter  Brüsszelben, az EU-tagországok pénzügyminisztereinek találkozóját követően, sajtótájékoztatón.

    Hozzátette: az ülésen megállapodtak abban, hogy a sebezhetőnek bizonyuló bankok esetében a publikálással egy időben ismertetik azt a tervet is, amely a feltárt hiányosságok orvoslására készül.

    Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse hozzátette: a tervek részletes menetrendet is tartalmaznak majd a szükségesnek látott intézkedésekkel.

    A találkozón elnöklő Matolcsy György úgy vélte, az unió most szilárd kerettel rendelkezik ahhoz, hogy megtegye a szükséges óvintézkedéseket az értékeléssel kapcsolatban. Leszögezte: az EU hatékony és összehangolt módját választotta, hogy felkészüljön a tesztek eredményeinek kezelésére.

    Michel Barnier, az Európai Bizottság piaci szabályozásért is felelős tagja azt erősítette meg, hogy a bizottság júliusban ismerteti azt a jogszabályjavaslatát, amelynek értelmében a következő években fokozatosan szigorúbb tőke- és fizetőképességi előírásokat vezetnek be a bankok számára. Összesen több mint 8 ezer bankról van szó - emelte ki.

    Ez utóbbi jogszabály azt a megállapodást ülteti át a gyakorlatba az unió részéről, amelyet a világ nagyhatalmainak és feltörekvő államainak vezetői kötöttek tavaly novemberben.

    Az uniós pénzügyminiszteri találkozót lezáró sajtótájékoztatón kérdést tettek fel Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatójának őrizetbe vétele kapcsán az IMF élén esetlegesen bekövetkező változásról.

    Matolcsy György úgy nyilatkozott, hogy arról a kérdésről korai még gondolkodni. Hozzátette, hogy nagyon fontos az IMF hozzájárulása az uniós pénzügyi problémák megoldásához.

    Elmondta azt is: a találkozón az elnökség kísérletet tett arra, hogy "új életet leheljen" a megtakarítások adóztatásáról szóló európai uniós jogszabály módosítását célzó erőfeszítésekbe, amelyek néhány tagország ellenállása miatt korábban elakadtak. A módosítás célja az lenne, hogy az irányelv hatályát kiterjesszék a bankbetétektől eltérő,

megtakarítási formákra, továbbá a jogi személyeken, alapítványokon keresztül harmadik országokból jutatott kifizetésekre is.

    A tagországoknak ezúttal sem sikerült eljutniuk a teljes megállapodásig, mert nem kapott egyhangú támogatást az a felhatalmazás, amelynek alapján az Európai Bizottság tárgyalásokat indított volna a témáról unión kívüli országokkal. Matolcsy György ugyanakkor sikerként értékelte azt, hogy két ország, Ausztria és Luxemburg feladta fenntartásait, és beleegyezett, hogy haladjanak tovább a szóban forgó irányelv kidolgozásával.

    A sajtótájékoztatón megerősítette a magyar miniszter azt is: a tagországok megállapodtak azokban az általános elvekben, amelyek alapján az unióban szabályozni kívánják az úgynevezett rövidre eladási (short) tőzsdei ügyletek lebonyolítását.

    Matolcsy György kiemelte annak a megállapodásnak a fontosságát is, amelynek keretében a miniszteri tanács felhatalmazta az elnökséget, hogy kompromisszumos javaslatokat tegyen az Európai Parlamentnek az uniós gazdasági együttműködés fokozására hivatott hat jogszabály jóváhagyásának érdekében.

 

 

Forrás:MTI