Európa eddig legnagyobb összegű beruházása a kutatásba és az innovációba  

EU - 2010-08-04

6,4 milliárd euró az intelligens növekedés és a munkahelyteremtés ösztönzésére – Európa eddig legnagyobb összegű beruházása a kutatásba és az innovációba.Ez a rekordösszeg a tudományos szakterületek, közpolitikák és kereskedelmi ágak széles skáláját fedi le. A beruházástól a tudományos ismeretek bővülését, az európai versenyképesség javulását, és olyan társadalmi kihívások megoldását várják, mint az éghajlatváltozás, az energia- és az élelmiszer-ellátás biztonsága, egészség és a népesség elöregedése.

Körülbelül 16 ezer résztvevő – kutatóintézetek, egyetemek és ipari szereplők, köztük 3000 kis- és középvállalkozás – részesülhet támogatásban. A támogatások nyújtására pályázati (ajánlattételi) felhívások értékelése alapján, az elkövetkezendő 14 hónapban kerül sor. E gazdaságélénkítő csomag hatására várhatóan több mint 165 ezer álláshely keletkezik. Ugyanakkor hosszú távú befektetést képvisel egy intelligensebb, fenntarthatóbb és befogadóbb Európa megteremtésébe. Az „Európa 2020” stratégia és különösen a 2010 őszétől megvalósuló „Innovatív Unió” kezdeményezés központi eleme.

Geoghegan-Quinn biztos szerint: „A kutatásba és az innovációba való beruházás a válságból való kilábalás egyetlen értelmes és eredményes módja, amely a fenntartható és társadalmi szempontból igazságos növekedés irányába mutat. Ez az európai csomag új és jobb termékek és szolgáltatások, versenyképesebb és zöldebb Európa, igazságosabb és jobb életminőségű társadalmak teremtéséhez járul hozzá. 6,4 milliárd euró válik most elérhetővé az olyan úttörő kutatási és innovációs projektek számára, amelyek nagy gazdasági és társadalmi kihívásokkal fogalakoznak, például: az éghajlatváltozás, az energia- és az élelmiszer-ellátás biztonsága, az egészség, a népesség elöregedése. Rendkívül nagy és hatékony gazdaságélénkítő csomagról van szó, amely befektetés a jövőnkbe".

A csomagnak központi célja, hogy a kutatási eredmények nyomán új technológiák, termékek és szolgáltatások szülessenek például az egészségügyi kutatás, IKT kutatás és a nanotechnológiák területén, a jövő internetével foglalkozó magán-állami partnerség célja a jelentősebb európai infrastruktúrák korszerűsítése. A gazdaságélénkitő beruházási csomag része a hetedik keretprogramnak, ez a program a világon a legnagyobb kutatási keretprogram, a 2007–2013-as időszakra (az Euratomtól eltekintve) több mint 50,5 milliárd eurós költségvetéssel bír.