Ír nagykövet: óriási eredmény a megállapodás az uniós költségvetésről

EU - 2013-06-30

Kevin Dowling budapesti ír nagykövet óriási eredménynek tartja, hogy az ír uniós elnökség eredeti tervének megfelelően még ebben a félévben sikerült megállapodni az EU következő többéves (2014-2020) költségvetési keretéről.  A diplomata abból az alkalomból nyilatkozott az MTI-nek, hogy az év első felében országa töltötte be az Európai Unió soros elnöki posztját.

    Kifejtette: a megállapodás a többéves költségvetésről azért is rendkívül jelentős, mert az ír elnökségi program három fő célját, a stabilitást, a növekedést és a foglalkoztatottsági szint emelését egyaránt szolgálja.

    Mivel hét évre szól a keret, elengedhetetlen a hosszú távú stabilitás szempontjából. A növekedést és a foglalkoztatottság emelését is segíti, hiszen lehetővé teszi új munkahelyek teremtését, valamint megtartását - magyarázta.

    A nagykövet különösen lényegesnek tartja a költségvetési keretbe foglalt ifjúsági kezdeményezést, mivel - mint mondta - a fiatalok nagyarányú munkanélkülisége sok tagállamnak okoz problémát.

    Az EU által javasolt ifjúsági garancia értelmében a tagállamoknak kötelezettséget kellene vállalniuk arra, hogy a fiataloknak iskolai tanulmányaik befejezésétől vagy munkanélkülivé válásuktól számított négy hónapon belül munkahelyet, gyakornoki állást vagy továbbtanulási lehetőséget ajánlanak fel.

    Kevin Dowling arra is kitért, hogy a kohéziós és a közös agrárpolitika forrásai miatt Írországnak és Magyarországnak is fontos volt a megállapodás elérése.

    José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön jelentette be, hogy politikai megállapodás született az EU-intézmények vezetői között a következő uniós keretköltségvetéséről. A 908 milliárd eurós büdzséről a javaslattevő szerepkört betöltő bizottság mellett egyezségre kell jutnia a tagállamok kormányait képviselő Tanácsnak, valamint az Európai Parlamentnek is.

    A nagykövet meglátása szerint az elmúlt félévben sokat tettek a fiskális unió megerősítéséért is, továbbá azért, hogy az európai bankrendszer szilárd és koherens legyen, és rugalmasan válaszolhasson a válság jelentette kihívásokra.

    A diplomata jelentősnek nevezte az Egyesült Államokkal a szabadkereskedelmi megállapodásról folytatott tárgyalásokat. Egy ilyen egyezmény mindkét térségben kölcsönösen serkentené a növekedést - vélekedett. Mint mondta, fontos lenne lebontani a kereskedelmi akadályokat az EU és az Egyesült Államok között, ez azonban feltehetően hosszú folyamat lesz.

    Az EU bővítéséről szólva a nagykövet kifejtette: komoly lépés, hogy az uniós Európa-ügyi miniszterek úgy döntöttek, legkésőbb 2014 januárjáig megkezdődnek a tárgyalások Szerbiával az uniós csatlakozásról, és Koszovóval is elindulhatnak az egyeztetések a társulási megállapodásról. Mindez rendkívül jelentős a Nyugat-Balkán és az EU szempontjából is, és ha sikerül elérni, hogy Szerbia és Koszovó közeledjen egymáshoz, egy régóta húzódó súlyos probléma rendeződhetne.

    Hangsúlyozta, az ír elnökség befejeződésének másnapján az EU tagjává váló Horvátország felvétele is kedvező üzenet a térségnek.

    Kevin Dowling emlékeztetett: kedden újabb, a regionális politikáról szóló tárgyalási fejezetet nyitottak meg Törökországgal. (Később ugyanakkor több ország nyomására őszre halasztották a tényleges tárgyalások folytatását, ugyanis Németország, Ausztria és Hollandia a török kormánynak a tüntetőkkel szembeni fellépése miatt ellenezte az újabb tárgyalási forduló azonnali megkezdését.)

    A diplomata szerint egy EU-elnökség ugyan csak hat hónapig tart, de Írországnak sok mindent sikerült elérnie e rövid időszak alatt. Ez pedig azt az üzenetet közvetíti a tagállamoknak, hogy megfelelő együttműködéssel nehéz helyzetben is sikerülhet előrelépést elérni - mondta.

    Úgy látja, az ír elnökség sikere annak köszönhető, hogy a programjuk alapját képező stabilitás, növekedés és foglalkoztatás kulcsszavak minden országnak fontosak.

    Írországtól az elnöki stafétát Litvánia veszi át, majd Görögország következik. Kevin Dowling kiemelte: Írország nem aggódik amiatt, hogy egy év múlva Görögország hogyan tölti be az elnökségi posztot, biztos benne, hogy jól felkészülnek, és folytatják majd a Litvánia által napokon belül megkezdendő munkát.

    Írország az év elején vette át a soros elnöki feladatokat Ciprustól. Az ország 1973-as uniós csatlakozása óta hetedik alkalommal látja el az elnökségi feladatkört.