Jóváhagyta az EU az FHB Bank feltőkésítését

EU - 2012-02-22

Az Európai Bizottság az uniós állami támogatási szabályok alapján jóváhagyta a magyar FHB Bank 30 milliárd forint (mintegy 100 millió euró) összegű feltőkésítését és a magyar likviditási program alapján a banknak nyújtott közel 120 milliárd forint (mintegy 400 millió euró) összegű kölcsönt.

    A bizottság mélyreható vizsgálatokat végzett, majd megállapította, hogy "az intézkedések összhangban vannak a bankok válság alatti állami támogatására vonatkozó iránymutatással, mivel a felülvizsgált szerkezetátalakítási terv helyre fogja állítani a bank életképességét, és azt is biztosítja, hogy a támogatás okozta versenytorzulás minimális legyen".

    Joaquín Almunia, az uniós végrehajtó testület versenypolitikáért felelős alelnöke hangoztatta, hogy a tavaly októberben benyújtott, "aktualizált szerkezetátalakítási terv és a bank által a kapott tőke után fizetendő pótlólagos díj biztosítja, hogy az FHB a későbbiekben állami támogatás nélkül is életképes legyen, és hogy a támogatás okozta versenytorzulás se okozzon problémát".

    A frissített szerkezetátalakítási terv a bizottság közleménye szerint "szavatolja az FHB jelzáloglevél-piaci részesedésének és kedvezőtlen árfolyammozgásokkal kapcsolatos kitettségének csökkentését". A banknak továbbá sikerült növelnie a lakossági hitelezés terén elért piaci részesedését is.

    A bizottság azzal is indokolta kedvező döntését, hogy az FHB "a magyar lakossági és vállalati piacon csak korlátozott jelentőséggel bír", illetve "a tőkeinjekciót követően egy éven belül visszafizette az állami tőkét".

    A közlemény emlékeztetett, hogy az FHB 2010 februárjában a 2009 márciusában kapott feltőkésítés teljes összegét visszafizette az államnak.

    Amikor 2010 végén a bizottság vizsgálatot indított, még kételyeit fejezte ki amiatt, hogy "a támogatáshoz megfelelő ellentételezés társult", illetve hogy "a támogatást nem a bank terjeszkedéséhez használták fel, a többi versenytárs kárára". Akkor mindazonáltal a testület azt is jelezte, hogy "a mélyreható vizsgálat elindítása nem jelent egyet az ügyben hozott előzetes döntéssel".