Kiemelten bíznak a magyarok az uniós intézményekben EU-felmérés szerint

EU - 2006-08-28

Az Európai Unió központi intézményeibe vetett bizalom az átlagosnál magasabb Magyarországon, az Európai Parlament iránti pedig magasan ott a legszilárdabb - derül ki egy, a témával foglalkozó nemzetközi közvélemény-kutatásból, amelyet hétfőn juttattak el az MTI-hez.

Az úgynevezett Eurobarométer felmérés szerint majdnem minden második európai bízik az unióban - ez 2005 novembere óta 3 százalékpontos javulás. A felmérés, melynek során áprilisban közel 30 000 embert kérdeztek meg 25 tagországban, két csatlakozó országban, két felvételét kérő országban és a ciprusi török közösségben, azt is kimutatta, hogy az Európai Bizottságba és az Európai Parlamentbe vetett bizalom egyaránt nőtt.

Az unióba általában vetett bizalom országonként erős eltérést mutat. Széles körű a támogatottság Magyarországon (70 százalék), Görögországban és Szlovéniában (mindkettőben 63 százalék). Ezzel ellentétben magas a bizalmatlanság Finnországban (54 százalék), az Egyesült Királyságban és Svédországban (mindkettő 51 százalék),

Franciaországban és Németországban (mindkettő 49 százalék).

 

Növekedett és 15 százalékpontot mutat a különbség a 15 eredeti EU-tagállam (45 százalék) és az új tagállamok között (60 százalék). Az Európai Bizottság iránti bizalmatlanság 33-ról 29 százalékra csökkent, bár az intézményben bízó emberek százalékos aránya nem nőtt (47 százalék).

 

Az új tagországokban az emberek átlagosan 55 százalékban bíznak az Európai Bizottságban, a 15 eredeti tagállamban ez csak 46 százalék. Magas a bizalom Szlovéniában (65 százalék), Magyarországon és Belgiumban (mindkettő 63 százalék), Görögországban (61 százalék) és Olaszországban (60 százalék).

 

Az Egyesült Királyság (42 kontra 28 százalék) és Törökország (36 kontra 29 százalék) az a két ország, ahol a bizalmatlanság jelentősen magasabb a bizalomnál. Az Európai Parlament esetében az intézmény iránt mutatott bizalmatlanság 4 százalékponttal csökkent, 34-ről 30 százalékra. Ugyanakkor a parlamentben bízók aránya enyhe emelkedést mutatott, 52 százalékra.

 

Az Európai Parlamentbe vetett bizalom az új tagországokban magasabb (58 százalék), mint a 15 eredeti EU tagállamban (50 százalék). A legmagasabb a bizalom aránya Magyarországon (71 százalék), Belgiumban, Olaszországban, Szlovéniában (65-65 százalék) és Luxemburgban (64 százalék). Ezzel szemben az egyetlen ország, ahol a bizalmatlanság jelentősen meghaladja a bizalmat, az Egyesült Királyság (46 kontra 31 százalék).

 

Marita Carballo, a felmérést elvégző TNS piackutató cég globális igazgatója a következőket nyilatkozta: Az európai intézményekbe vetett bizalom erősödése az európai polgárok körében pozitívumként értékelhető, és nem szabad elsiklani fölötte, bár az adatok országonként jelentős eltérést mutatnak.

 

Ezek az adatok igen fontosak a közvélekedés globális állapotát figyelembe véve, hiszen az a különböző felmérésekben rendszerint nagyon alacsony bizalmi szintet mutat az olyan hagyományos intézmények iránt, mint a kormány, a parlament, a jogrendszer vagy a politikai pártok.

Az Európai Uniónak ezt a javulást előnyére kellene kihasználnia, és tovább dolgozni azokban az országokban, ahol a bizalmi index a többivel összehasonlítva alacsonyabb számot mutat. (forrás: MTI)