Klímavagyonunk finanszírozza a zöld fejlesztéseket!

EU - 2010-03-12
"Az alacsony kibocsátású, zöld technológiákra való átállást a szerényebb költségvetési lehetőségekkel bíró, új tagállamok esetében különösen nehéz lesz finanszírozni. Mi is elköteleztük magunkat az Európai Unió közös céljai mellett, de ahhoz, hogy ezt teljesíteni tudjuk érdemi külső források bevonására lenne szükség.

Az egyik legjelentősebb forrást a közép-európai és balti államok klímavagyonának értékesítése jelenthetné, amely Magyarország esetében körülbelül 230 milliárd forint bevételt eredményezhet" - hangsúlyozta Tabajdi Csaba, MSZP EP delegációvezető, az Európai Parlament plenáris ülésén az alacsony szén-dioxid kibocsátású technológiák témájában rendezett vitában.

A klímavagyon értékesítésének alapvető feltétele, hogy létrejöjjön egy új globális kibocsátás-kereskedelmi rendszer, illetve, hogy az Európai Unió támogassa azt a törekvésünket, hogy klímavagyonunkat ezen új rendszer keretében, szabályozott módon értékesíthessük - mondta Tabajdi.

 

A magyar képviselő, aki az EP Mezőgazdasági Bizottságának főtagja felszólalásában a mezőgazdaság szerepére is kitért, amely a globális üvegházhatású gázok kibocsátásának kb. 14%-ért felel.

 

"Fontosnak tartom, hogy a 2013-tól kialakított új Közös Agrárpolitika keretében több forrást rendeljünk a mezőgazdasági innovációra, elsősorban olyan fejlesztések társ-finanszírozására, amelyek hozzájárulnak a mezőgazdaság károsanyag-kibocsátásának csökkentéséhez. Komoly kibocsátás-csökkentés érhető el például az állati takarmányok összetételének megváltoztatásával, a mélyszántás helyett új szántási technikák kidolgozásával és elterjesztésével, a nem termő időszakokban a földek letakarásával, a műtrágyahasználat jelenleginél célzottabb alkalmazásával. A helyben megtermelt, legtöbbször mezőgazdasági hulladékból és melléktermékekből előállítható biomassza és biogáz helyben történő felhasználása jelentős mértékben visszafogja a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből eredő szennyezést" - mondta a magyar képviselő, aki az Európai Parlament 2007-ben elfogadott biogázról szóló jelentésének készítője volt.

 

Tabajdi kiemelte, hogy a jövőben, a Közös Agrárpolitika keretein belül az eddigieknél nagyobb figyelmet kell fordítani a biológiai sokféleség megőrzésére és az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklésére.

 

"Ezt a feladatot ugyanakkor a gazdáknál hatékonyabban és szakszerűbben senki nem végezheti el. Ezért ne környezeti problémaként, hanem partnerként tekintsünk a gazdákra és megfelelő, a társadalom szemében is igazolható támogatásosokkal segítsük őket a környezetkímélőbb gazdálkodásban" - zárta felszólalását Tabajdi Csaba.