Az Európai Unióban intézményi változásokra van szükség ahhoz, hogy sikeres legyen az a "kulturális ellenforradalom", amelyről a magyar és a lengyel vezetők beszéltek a múlt heti krynicai nemzetközi gazdasági fórumon - értékelte hétfőn a DoRzeczy című lengyel konzervatív hetilap.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Jaroslaw Kaczynski, a lengyel kormánypárt elnöke múlt keddi krynicai beszélgetése "beíródik a történelembe", mégpedig a magyar miniszterelnök szavainak köszönhetően, amelyek "megborzongtatták az európai baloldal képviselőit" - írja a DoRzeczy nyitó cikkében Pawel Lisicki, a lap főszerkesztője.
Lisicki Orbán Viktornak azon szavait idézi, miszerint az európai döntéshozók "elhitették magukkal, hogy az emberiség helyes és kívánatos fejlődési iránya Európában a hagyományos identitások megszűnése", de ebben a vonatkozásban "lehetséges egy kulturális ellenforradalom" is, mivel a nemzeti identitások helyébe nem léphet egy "európai identitás".
A kommentátor rámutat: Orbán Viktor többször megismételte "a kulturális ellenforradalom" kifejezést, a lengyel kormánypárt elnöke pedig "semmiképp sem lemaradva" hozzátette, hogy az Európai Unióban "megátkozott" fogalomként kezelt ellenforradalom előfeltétele az, hogy megváltozzanak az uniós döntéshozatali eljárások.
"Jó, hogy mindkét politikai vezető ilyen határozottan nevükön nevezte a dolgokat" - véli Lisicki, kifejtve: a jelenlegi európai válság fő forrása "az egységesítésre való törekvés, s ehhez az az ellenséges viszony társul, amellyel az európai szellemi és politikai elitek a saját identitásuk iránt viseltetnek".
"Igazából egy új embert - egy nem-lengyelt, nem-magyart, nem-csehet, hanem egy különleges össz-európait - akarnak konstruálni" - írja Lisicki, aki szerint az Európai Unió ezért egyre gyakrabban "egy nagy kulturális forradalom", egy "óriási méretű társadalmi átalakítás" eszközévé válik, amelynek végső célja a nemzetállamok alárendelése "egy globális hegemóniának". Ez a vízió merő ellentéte annak, amit az európai közösség alapítói elképzeltek a múlt század 50-es éveiben - hangsúlyozza a szerző.
Kaczynskinak igaza van, hogy az uniós döntéshozatali rendszer megváltoztatása nélkül "semmilyen ellenforradalom nem lesz sikeres" - írja Lisicki. Jó, hogy Lengyelország és Magyarország tudatosították: amíg az Európai Bizottság a tagállamok "kulturális szuverenitása ellen irányuló lépéseket" kezdeményezhet, "az ellenforradalom nem valósul meg, hanem csak a baloldali ideológusok rémálmaként, lidércként lappang" - teszi hozzá a DoRzeczy főszerkesztője.
http://lisicki.dorzeczy.pl/id,10336/Wyklete-slowo-kontrrewolucja.html
A közelgő pozsonyi uniós csúcs kapcsán a visegrádi négyek (Magyarország, Csehország, Szlovákia és Lengyelország) EU-n belüli érdekérvényesítési lehetőségeiről közölt kommentárt honlapján a liberális szlovák Sme napilap.
Mivel a pénteken sorra kerülő pozsonyi uniós csúcsról várhatóan csak igen kevés tartalmi elemet tesznek majd közé, a találkozót leginkább azért előzik meg várakozások, hogy (kiderüljön) a visegrádi egység milyen mértékben lesz képes befolyásolni az Európai Unión belüli folyamatokat - írta hét végi véleménycikkében Peter Schutz, a pozsonyi lap kommentátora.
A "Visegrád és az erő fizikája" című írás szerzője úgy vélekedett: még ha a visegrádi négyes - népességét, területét és szavazóerejét tekintve - hasonlítható is az EU nagyhatalmaihoz, politikai súlya és érdekérvényesítési képessége teljesen más, aminek oka mindenekelőtt abban kereshető, hogy a négy ország az uniós alapok nettó haszonélvezője, ami alapvetően korlátozza a "politikailag ugrálás" lehetőségét. Hozzáteszi: még ha az uniós források újraelosztása egyszer be is fejeződik, a V4-ek politikai játékainak az is határt szab, hogy a csoport tagjai jóval inkább függenek az áruk szabad áramlásától mint az unió, és gazdasági szempontból is kevésbé jelentős az erejük.
"Mindez a napnál is világosabbá teszi, hogy a visegrádi négyes EU-n belüli befolyásának kiterjesztése csak másokkal közös koalíció(k)ban lehetséges. Ezt nevezik az erő fizikájának" - szögezi le a szerző. Sajnos azonban, az "egy muszlimot sem a házba" elv, amely mentén a négyek csoportosulnak, nem tesz lehetővé (szélesebb) szövetségeket, és ami ennél is rosszabb, szétmarja és meggyengíti az egyenlőség elvét, amelynek az EU-ban idealizált helye van. Így a hosszú távú egységet kizáró kölcsönös nézeteltérések mellett, az "antiiszlám" elve mentén Visegrádnak rövid távon sem lehet igénye arra, hogy komoly szava legyen az unióban.
http://komentare.sme.sk/c/20268739/vysehrad-a-fyzika-moci.html?piano_d=1