Nem döntöttek az uniós belügyminiszterek Románia és Bulgária Schengen-csatlakozásáról

EU - 2011-09-23

Hollandia és Finnország ellenállása miatt az EU-országok belügyminiszterei - csütörtöki brüsszeli tanácskozásukon - nem tudtak dönteni arról, hogy Románia és Bulgária csatlakozhasson a belső határellenőrzéstől mentes schengeni övezethez.

A miniszterek elvetették Cecilia Malmström EU-biztos azon javaslatait is, amelyek arra irányultak, hogy a schengeni övezeten belül a határellenőrzés átmeneti visszaállítására vonatkozó fő döntési jogkörök az uniós tagállamoktól kerüljenek át az Európai Bizottsághoz.

    Ami a román és bolgár Schengen-csatlakozás ügyét illeti, a soros lengyel EU-elnökség nevében Jerzy Miller belügyminiszter sajnálattal állapította meg, hogy nem érvényesült a szolidaritás elve, és nem teljesült az az ígéret, hogy ha a jelölt ország eleget tesz a felkészülési követelményeknek, akkor a schengeni övezet tagjává válhat.

    A hollandok és a finnek nem voltak nyitottak arra a kompromisszumos javaslatra sem, hogy idén ősszel csupán a vízi és a légikikötőkben töröljék el a határellenőrzést, a szárazföldi átkelőkről pedig csak jövőre döntsenek. Ezt az indítványt a korábban szintén fenntartásokat hangoztató Franciaország és Németország is el tudta volna fogadni. A lengyelt megelőző magyar EU-elnökség még olyan kompromisszumos elképzelést vázolt fel, amely szintén kétszakaszos Schengen-bővítésről szólt, de már idén ősszel döntöttek volna a szárazföldi határellenőrzés jövő évi megszüntetéséről is.

    Gerd Leers holland bevándorlási és menedékjogi miniszter újságíróknak azt mondta: Hága elismeri, hogy a két ország határvédelme technikai értelemben felkészült a csatlakozásra - ezt a tényt júniusban, a magyar elnökség utolsó belügyminiszteri tanácskozásán mondták ki hivatalosan -, de ezen túlmutató bizalomra is szükség lenne: arra, hogy százszázalékos biztonsággal meg tudják állapítani, a két szóban forgó ország mindent megtesz a korrupció és a szervezett bűnözés ellen, és hogy ez az elkötelezettség "visszafordíthatatlan". Leers szerint jelenleg nem ez a helyzet.

    "Mit ér az olyan ajtó, amelyre nyolc kiváló biztonsági zárat szereltek, de aki az ajtóban áll, mindenkit beenged?" - tette fel a kérdést a holland politikus.

  

    A tanácskozás másik schengeni vonatkozású napirendi pontja a svéd belügyi EU-biztos javaslata volt. Cecilia Malmström azt indítványozta a minap, hogy a közrendre és a belbiztonságra nézve súlyos veszélyt jelentő helyzetben - előre tervezett nagy nemzetközi rendezvények előtt - csak az uniós végrehajtó testület javaslata alapján, a tagállamok szakértőinek minősített többségű egyetértésével lehessen dönteni a schengeni övezeten belüli határellenőrzés átmeneti visszaállításáról. Váratlan események bekövetkeztekor a tagállamok ugyan öt napra saját maguk is visszaállíthatnák a belső határellenőrzést, de Malmström elképzelése szerint ennek meghosszabbítását már jóvá kellene hagyatni az unióval.

    Az uniós belügyminiszterek körében azonban nem aratott sikert az EU-biztos felvetése, és többen elfogadhatatlannak minősítették az egyes tagállamok döntési jogkörének elvonását.

         A belügyminiszterek megvitatták a közös osztrák-magyar határvédelmi segítségkérést is. Ennek hátterében az áll, hogy az elmúlt időszakban Ausztriában és Magyarországon jelentős számban megnőtt az elfogott illegális migránsok száma. Ezek a személyek többnyire afgán, pakisztáni, indiai, szomáliai, iráni és iraki állampolgárok, akiket embertelen körülmények között, átalakított buszokban, teherautókban vagy személygépkocsikban csempésztek át a határon az EU területére. Az embercsempész bűncsoport tagjai jól szervezett hálózatban működnek, fejlett technikai rendszerekkel élnek, és útvonalaik Törökországon, Görögországon, valamint a Balkánon keresztül vezetnek Magyarországra és Ausztriába.

    Az illegális migráció hatékony visszaszorítása céljából az osztrák és a magyar belügyminiszter közös levélben fordult az EU soros lengyel elnökségéhez és az Európai Bizottsághoz. Ebben felhívták a figyelmet arra, hogy az illegális migráció elleni harc uniós probléma, a kérdés kezelése közös uniós fellépést igényel. Kérték az uniós határigazgatási ügynökség, a Frontex segítségét is közös műveletek végrehajtására a magyar-szerb határszakaszon.