Nem várta meg az EKB véleményét az Országgyűlés.

EU - 2010-08-09

„A nemzeti hatóságok különleges sürgősség esetében sem mentesülnek az Európai Központi Bankkal (EKB) folytatott konzultáció kötelezettsége, illetve az alól, hogy az EKB számára álláspontja kialakításához megfelelő időt biztosítsanak a 98/415/EK határozattal összhangban” – szögezi le az Európai Központi Bank közleménye, amely élesen bírálja a kormányt a vele való konzultáció kötelezettségének megszegése miatt.

 

A Jean-Claude Trichet által szignózott közlemény szerint az EKB véleményének kézhezvételéig Magyarországnak fel kellett volna függesztenie a törvényjavaslat elfogadását. A június 8-án Orbán Viktor által bejelentett 29 pontos gazdaságélénkítő cselekvési terv pénzügyi tárgyú intézkedéseinek végrehajtásával kapcsolatban a Nemzetgazdasági Minisztérium július 5-én juttatta el a vonatkozó törvényjavaslat-szövegeket az Európai Központi Bankhoz. Anélkül azonban, hogy az unió működéséről szóló szerződésben az EKB számára a véleményének előterjesztésére biztosított egy hónapot megvárta volna, az Országgyűlés július 22-én elfogadta a javaslatcsomagot – ráadásul az EKB-hoz benyújtott változathoz képest több módosítással.

A devizaalapú jelzálog-hitelezés tiltásáról szóló magyarországi döntést az EKB – több, kritikai megjegyzés mellett – szintén tudomásul veszi. Ugyanakkor – jegyzi meg a dokumentum – a kormány azzal tenné a legjobbat, ha prudens, kiszámítható, józan, stabilitásorientált makro- és pénzügypolitikát folytatna.

 

Sokkal inkább problematikusnak találta az Európai Központi Bank a bankadó bevezetését. Több aggályt is megfogalmazott ezzel kapcsolatban, így például azt, hogy a bevételeket a hiány csökkentésére fordítják, illetve nincsenek konkrétumok a kivezetéssel kapcsolatban.