Andor László, az Európai Bizottság foglalkoztatási biztosa szerint a válság hatására nő a szociális ellátórendszerek teljesítőképessége közti különbség az Európai Unió tagállamaiban, és megugrott a fiatal munkanélküliek száma is. Andor László ezt a Portfolio.hu által szervezett Budapesti Gazdasági Fórumon mondta, amelyen a EU-tagállamok szociális ellátó rendszereinek mostani változásait igyekezett felvázolni.
Andor László szerint a válság a szociális rendszereket tekintve jelentősen megosztotta a tagállamokat, a déli, perifériális államokban a korábbi szociális vívmányok megnyirbálása van napirenden.
Az uniós foglalkoztatási biztos szerint a fiatalok munkanélküliségének emelkedése mellett jelentős gond, hogy nő a strukturális munkanélküliség, és az úgynevezett rossz munkahelyek, az alacsony jövedelmet adó, és határozott idejű munkalehetőségek száma is.
Elmondta: a szerdai brüsszeli döntések mérföldkövet jelentenek az EU és a pénzügyi válság történetében. Az EU döntései öt fő területre összpontosulnak, így Görögország helyzetének rendezésére, az EU pénzügyi intézményrendszerének, így az EFSF forrásainak növelésére, a bankok hitelezési képességeinek kibővítésére, a gazdasági növekedés és a gazdasági kormányzás megerősítésére.
Andor László aláhúzta: a válság során eddig a szociális ellátórendszerek jól vizsgáztak, napjainkban viszont az a helyzet, hogy miközben az EU déli országai próbálnak lépést tartani a szociális juttatásokban a többiekkel, kénytelenek visszavágni az állampolgároknak adott juttatásokból a gazdasági válság hatására.
Az ifjúság körében tapasztalható munkanélküliségről az uniós biztos közölte: az EU-s átlag is jelentős, 20 százalék körüli a ráta, de például Spanyolországban kiugróan magas értéket, 40 körüli szintet ér el a munkanélküliségi ráta a fiatalok között.
"Ha az adósságválság folytatódik, az a szociális ellátórendszerek stabil alapját ássa alá" - emelte ki Andor László, hozzátéve, ezért is kulcsfontosságú az Európa 2020 program teljesítése.